Poznate tisti občutek, ko vedno znova slišite isto trditev o mestih, pa veste, da preprosto ne drži? Pridružite se natečaju in pomagajte zbrati najbolj trdovratne mite o trajnostnem urbanem razvoju! Rok za oddajo je 15. junij 2025.
Iščemo vsakdanja prepričanja, ki se morda slišijo logična, a v resnici ne držijo – in pogosto zavirajo nujne spremembe. Miti vplivajo na to, kako razmišljamo o mobilnosti, zelenih površinah, stanovanjih, urejanju prostora, podnebju, participaciji …
Trajnostni urbani razvoj pomeni, da mesta urejamo tako, da so prijetna za življenje danes in tudi v prihodnosti – da skrbimo za naravo, upoštevamo potrebe vseh ljudi in poskrbimo, da bo življenje v mestih kakovostno za vse generacije.
Miti, ki jih slišimo vsak dan
Mit je trditev, ki jo pogosto slišimo in jo marsikdo jemlje za dejstvo – tudi če ni resnična ali je močno poenostavljena. Pojavlja se v pogovorih, medijih, politiki … in skoraj zagotovo ste kakšnega že slišali:
- Če ukinejo parkirišča, bo mesto umrlo.
- Pa kaj, če smo posekali staro drevo, saj bomo posadili novo.
- Cela država stoji v zastojih, ceste je treba razširiti.
- Starši otroke vozimo v šolo z avtom, ker je na poti in pred šolo veliko prometa in je nevarno.
- Prebivalci nimamo znanja o načrtovanju in urejanju prostora. Naj za to poskrbijo strokovnjaki in odločevalci.
Kako lahko sodelujete?
Obiščite obrazec in vpišite mit, ki vas bega ali moti. Dodajte kratko razlago, zakaj (po vašem mnenju) ne drži ali kako vpliva na prostor. Obrazec lahko izpolnite večkrat – vsaka oseba lahko odda več mitov. Sodelujete lahko anonimno, kontaktni podatki niso obvezni. Avtorji prispevkov ne bodo javno objavljeni. Rok za oddajo: sreda, 15. junij 2025
Kdo lahko sodeluje?
Vsak! Če ste kdaj slišali, podvomili ali se razjezili ob kakšni „modrosti“ o mestih – je ta natečaj pravi za vas.
Za navdih lahko preberete tudi 10 mitov, ki smo jih zbrali lani – o prometu, javnih (zelenih) površinah, participaciji in prostoru nasploh. Več na povezavi.
Najboljših 5
Prispele mite in njihove razlage bo pregledala interna žirija IPoP ter izbrala pet najboljših predlogov, ki bodo po strokovni oceni najbolj pereči in bi jih želeli ovreči. Izbrane mite bomo ilustrirali in predstavili prek naših kanalov ter v kratkih oglasih na radijskih valovih. Izbrani prispevki bodo nagrajeni s simboličnimi nagradami.
Za dodatna vprašanja pišite na [email protected].
Skupaj razbijmo mite za bolj trajnostno prihodnost mest!
* Prispevki morajo biti napisani v slovenskem jeziku ter biti izvirni, lastni in neobjavljeni na drugih natečajih. Prepovedane so žaljive, sovražne, diskriminatorne ali kakršnekoli druge neprimerne vsebine. Organizator si pridržuje pravico, da takšne prispevke izloči. Z oddajo prispevka udeleženec jamči, da ne krši avtorskih pravic ali pravic tretjih oseb.
Projekt Razbijmo mite trajnostnega prostorskega razvoja, nadaljevanje financira Ministrstva za naravne vire in prostor v okviru financiranja projektov promocije in ozaveščanja na področju urejanja prostora in graditve projektov v letu 2025.