Promotorji in pristaši hoje na mednarodni konferenci Walk21 Portugal

Hoja, hodljivost prostora in univerzalna dostopnost so bile osrednje teme letošnje, že 24. mednarodne konference Walk21, ki je potekala je v Lizboni od 14. do 18. oktobra 2024. Konference z naslovom “Vsi hodimo” so se poleg 500 drugih udeležencev iz kar 50 držav udeležili tudi predstavniki IPoP-a. V intenzivnem interaktivnem programu so predstavnice IPoP-a dobile izjemno priložnost za izmenjavo izkušenj s pestro mednarodno skupnostjo zagovornikov hoje in pešcev ter pridobile vpoglede v aktualna prizadevanja držav, mest ter mednarodnih in lokalnih organizacij in pobud za ustvarjanje dobrih pogojev za hojo. IPoP je na konferenci predstavil tudi svoje delo in izkušnje programa Aktivno v šolo in zdravo mesto, v katerem skupaj CIPRO Slovenija, društvom za varstvo Alp, in slovenskimi občinami razvija skupnostni pristop k načrtovanju hoji in zdravju prijaznih mest.

Mednarodna konferenca Walk21 vsako leto poteka v drugem kraju z namenom promovirati hojo in ustvarjati pogoje za oblikovanje vitalnih skupnosti. Organizira jo organizacija Walk21, katere poslanstvo je sodelovati z organizacijami, eksperti, raziskovalci in zagovorniki hoje iz vsega sveta in na različne načine povečati sposobnost akterjev, organizacij, mest in držav za uresničevanje potreb ljudi, ki hodijo. Walk21 deluje kot mednarodno gibanje privržencev hoje, konkretna raziskovalno svetovalna skupina z Jimom Walkerjem na čelu in platforma za izmenjavo izkušenj in dobrih praks vezanih na hojo kot prometno prakso. Walk21 povezuje akterje iz zelo različnih ravni, organizacij in področij upravljanja mest in prometa ter močno spodbuja njihovo medsebojno sodelovanje, vključno s sodelovanjem političnih predstavnikov držav, občin in mest ter uradnikov, strokovnjakov za načrtovanje in ustvarjanje prostora ter raziskovalcev in zagovornikov hoje. S poudarjanjem pomena hoje za ustvarjanje zdravih in vključujočih mest si skupina, gibanje in konferenca Walk21 prizadevajo spodbuditi razvoj politik in programov, ki dajejo v urbanem okolju prednost potrebam pešcev. 

Osrednje teme konference Walk21 v Lizboni so letos bile:

  • vključevanje – omogočanje dostopa do hoje za vse, ne glede na spol, starost, sposobnosti, dohodek ali družbeno ozadje;
  • pozitiven javni prostor – zagotavljanje varnih, dostopnih, udobnih in prijetnih ulic ter javnih prostorov;
  • podnebna nujnost –vlaganje v hojo kot ključen del strategij za zmanjšanje ogljičnega odtisa motornega prometa:
  • dobro upravljanje – razvoj politik na vseh ravneh, ki v ospredje postavljajo pešce.

Konferenco je v imenu Portugalske vlade gostil Inštitut za mobilnost in transport v partnerstvu z Mestom Lizbona, univerzitetnim inštitutom Iscte – Instituto Universitário de Lisboa in organizacijo Walk21. Začela se je z uličnim festivalom, pihalno godbo in simboličnim zaprtjem ene od zanimivih zgodovinskih mestnih ulic, ki se iz zaledja previje skozi več delov mesta do obale v središču. Ulica, ki teče mimo lokalnih parkov in trgov je polna majhnih trgovin in lokalov, ki so po zaprtju prometa in umiku parkiranih vozil dobili povsem novo prizoriščno moč. Ljudje, prebivalci in obiskovalci so po tem, ko se je konferenčna povorka oddaljila, novo priložnost brez težav izkoristili, se sprostili in se sprehodili po cesti. 

V uvodnih nagovorih so predstavniki organizatorjev in uvodničarji prizadevanja za ustvarjanje prostora ter drugih pogojev za hojo in dobrobit pešcev povezali tudi s prizadevanji za ogljično nevtralnost in družbeno povezanost ter sporočali, da sta glavna cilja vseh prizadevanj ustvariti okolje, v katerem je lažje hoditi, kot se voziti z avtom, ter da so pri snovanju rešitev upoštevane vse skupine pešcev in se ob tem na nikogar ne pozabi. 

Foto: Urška Didovič

Med prvimi govorci je bila na odru antropologinja Sonia Lavadinho, ki se je v okviru razprav o mestih kratkih razdalj in 15 minutnem mestu proslavila z idejo o mestu odnosov (relational city). Lavadinho govori o tem, kako smo se vsi skupaj zataknili v 20. stoletju in kar vztrajamo pri funckionalističnemu konceptu mesta, namesto da bi se preusmerili k ustvarjanju mest, ki bi nam ponujala, kar potrebujemo: več odnosov in več stikov z ljudmi in naravo. V mestih, pravi, potrebujemo več priložnosti za srečevanje in prostore, kjer se ljudje radi srečujemo in zadržujemo, kot so gledališča, restavracije, terase in podobne ureditve, ki jih ona imenuje lepljiva mesta (sticky places). Hrana in pijača po mnenju Lavadinho ustvarjata odlične pogoje za druženje, velik potencial pa so tudi različni neformalni dogodki in pobude, katerim bi morali nameniti več priložnosti. 

V času trajanja konference je bilo možno prisluhniti različnim paralelnim predstavitvam, sprehodom in dobro organiziranim tematskim pogovorom na več prizoriščih in v lokalnem okolju. Program je oblikovalo več kot 170 vsebinskih prispevkov, med gosti na odru in sprehodih so bili visoki predstavniki držav in mest, predstavniki lokalnih skupnosti, raziskovalci in aktivisti. Pestrost programa je omogočala vpogled v strateško ukrepanje držav in mest, kot sta Dunaj in Pariz, in izvajanje organiziranih akcij celih omrežij institucij in majhnih akcij, v katerih se lokalni akterji lotevajo spreminjanja odnosa do hoje in pešcev. Veliko prispevkov, sprehodov in praktičnih ogledov je približalo udeležencem dogajanje na področju uveljavljanja hoje v državi gostiteljici, v Lizboni in tudi v drugih portugalskih mestih. Predstavitve so zbrane v spletni knjižnici programa in prosto dostopne vsem. 

Med najpomembnejšimi sporočili konference so opozorila: 

  • o nujnosti vključujočega pristopa k načrtovanju ulic in prostora za pešce, ker lahko le ta kar najbolj učinkovito in pravočasno upošteva potrebe vseh uporabnikov; 
  • o nujnosti vlaganja v kakovostne pešpoti kot sestavine strategij za zmanjšanje ogljičnega odtisa prometa;
  • o pomenu strateškega pristopa k načrtovanju od zgoraj navzdol, ker ta dejavno osmišlja hojo in pravočasno povezuje potrebe pešcev z javnim prometom in storitvami v prostoru; ter 
  • o pomenu dobrega upravljanja in medsektorskega sodelovanja pri urejanju prostora in izvajanju politik, ki spodbujajo hojo in prispevajo k oživljanju prostora in ustvarjanju povezanih in živahnih skupnosti. 

IPoP je uspel s kratko predstavitvijo posterja in posterjem na razstavnem prostoru konference zbuditi zanimanje publike in potrditi ustreznost pristopa k načrtovanju hoji in zdravju prijaznega okolja s pripravo lokalnih načrtov hodljivosti. Rešitve, ki jih razvija IPoP skupaj s CIPRO Slovenija, društvom za varstvo Alp, v okviru programa Aktivno v šolo in zdravo mesto s podporo Ministrstva za zdravje se ujemajo s pristopi drugih raziskovalnih in operativnih skupin, hkrati pa so prilagojene tudi slovenskemu prostoru in kulturi načrtovanja. 

Nove informacije o bogatih praksah ustvarjanja prostora za potrebe pešcev, načinih vključevanja različnih vrst uporabniških in operativnih skupin v načrtovanje in druga spoznanja s konference, bo IPoP lahko dobro uporabil za nadaljnje delo, predvsem pri krepitvi prizadevanj za spodbujanje hoje in hoji prijazno urejanje prostora ter aktivne mobilnosti v Sloveniji.

Udeležba IPoP na konferenci je bila podprta s strani projektov LIFE IP CARE4CLIMATE in Streets for Citizens Project, v katerih bodo spoznanja s konference lahko koristno uporabljena v novih aktivnostih.

Prikazna fotografija: Maja Simoneti

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri