Urbana prenova industrijskih stavb in zemljišč ima pomembno vlogo pri oživljanju mest in ustvarjanju prostorov, ki so lahko namenjeni kulturnim, kreativnim, mladinskim in drugim družbenim vsebinam. S prenovo prispevamo k trajnostnemu razvoju mest, saj izkoriščamo obstoječo infrastrukturo in ne gradimo novih objektov, obenem pa ohranjamo zgodovinsko in arhitekturno dediščino ter identiteto kraja. Prenovljene površine in prostore se lahko nameni gledališkim, galerijskim ali koncertnim vsebinam ter prostorom za ustvarjanje. Tu lahko najdejo prostor mladinski centri, coworking prostori, glasbeni studii in drugi prostori, ki spodbujajo ustvarjalnost, druženje in povezovanje. Ker so celovite prenove časovno in finančno zahtevnejše, lahko z manjšimi intervencijami prostore osmislimo in začasno izboljšamo infrastrukturo.
Kreativna četrt Barutana je projekt, ki združuje obstoječe organizacije s področja kulture (Dom Kulture Kamnik), mladine (Zavod Mladinski center Kotlovnica Kamnik), nevladnih organizacij (Kulturno društvo Priden možic, Zavod Štajn, Rod bistriških gamsov …) in podjetništva (Zadruga Kikštarter) na skupnem prostoru nekdanje smodnišnice.
S projektom želijo spodbuditi sodelovanje akterjev kulturnega in kreativnega sektorja, razvoj nevladnih organizacij, večgeneracijsko povezovanje, potencial aktivne mladine, pomen industrijske dediščine, ustvarjanje prostorske in organizacijske infrastrukture ter sodobnih strategij in politik za kulturno, kreativno, mladinsko, socialno in družbeno produkcijo v manjših mestih Ljubljanske urbane regije.
Kreativna četrt se nahaja na južnem delu nekdanje smodnišnice, barutane, kot so jo imenovali domačini v Kamniku. Gre za zgodovinsko pomemben industrijski obrat, kjer so od leta 1852 izdelovali črni smodnik – barud v turščini (od tu ime Barutana). Občina Kamnik je leta 2020 odkupila ta del in ga namenila za izvajanje in razvoj družbenih dejavnosti.
V preteklih letih so bili na tem območju izvedeni številni projekti različnih kulturnih in mladinskih organizacij, kot so Mednarodni Festival Kamfest, Mednarodni cirkuški dan, festival uličnega gledališča Ana Desetnica, mednarodni projekt Polnočni kresovi – Galerija za eno noč v soprodukciji z Zavodom Stripcore iz Ljubljane, Urbana akademija v soprodukciji z društvom Prostorož, Mesto mladih, 60. obletnica Rodu Bistriških gamsov, Križnikov pripovedovalski festival, zaključni del poletne šole Industrijska dediščina za trajnostno prihodnost: prilagojena ponovna raba v organizaciji Fakultete za arhitekturo in drugi kulturni in družabni dogodki.
Večina teh programov je potekala na zunanjih površinah, saj stavbe za enkrat še nimajo uporabnega dovoljenja. Za celotno območje nekdanje smodnišnice je trenutno v izdelavi nov Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN), ki naj bi opredelil tudi uporabo stavbe Ključavničarstvo, bližnjih skladišč in sosednjih objektov za širši družbeni pomen oziroma javno infrastrukturo.
Poleti 2020 so s festivalom Kamfest izkoristili priložnost, da so območje smodnišnice odprli za obiskovalce. V okviru Prostoroževe Urbane akademije so mladi kamniški arhitekti z realizacijo lesene konstrukcije, ki vodi čez zid, omogočili prehod med kulturnim domom in smodnišnico. Tako so tudi odprli novo festivalsko prizorišče. V sklopu tega »preboja« je kamniška umetnica Nina Koželj prav na tem zidu postavila umetniško inštalacijo z naslovom »Dama, ki kaže« in tako nakazala smer razvoja kamniške kulture čez »barutanski« zid.
Projekt je naletel na izjemen odziv v občini kot izven občine Kamnik. Različne javne in nevladne organizacije ter posamezniki so pokazali potrebo in skupen interes za javno urbano infrastrukturo na področju kulturnega in ustvarjalnega sektorja, neformalnega izobraževanja, podjetništva, socialnih in mladinskih programov.
V letu 2023 so v zavodu Mladinski center Kotlovnica Kamnik v okviru programa EU Erasmus+ končali s projektom Naredimo kreativno četrt Barutana, ki se je ukvarjal z razvojem mladinskih dejavnosti na tem področju, prav tako pa je projekt Kreativna četrt Barutana podprlo Ministrstvo za kulturo v sklopu Javnega razpisa za izbor projektov krepitve podpornega okolja v kulturi v letih 2024–2025.
V letu 2024 pa poteka tudi izdelava lokalnega kulturnega programa v občini Kamnik, ki bo konkreten kažipot za nadaljnji razvoj južnega dela nekdanje smodnišnice, povezan z aktualno Strategijo razvoja kulture v ljubljanski urbani regiji 2023–2027 in Strategijo za mlade v Občini Kamnik 2022–2026.
Priporočila za prenos
Zapuščeni industrijski prostori so lahko priložnost za ustvarjanje novih prostorov, ki se jih lahko nameni zapostavljenim vsebinam in skupinam prebivalcev. Pred celostno prenovo se lahko uvede tudi začasne rešitve, ki so finančno in časovno manj zahtevne.
—
V rubriki Mesta mestom predstavljamo dobre prakse, ki smo jih zbrali v katalogu Mesta mestom #4: Katalog dobrih praks slovenskih mest za trajnostni urbani razvoj. Katalog je brezplačno na voljo tukaj.
Naslovna fotografija: Kreativna četrt Barutana se nahaja na južnem delu nekdanje smodnišnice. Foto: Jan Šimnovec