Mednarodna konferenca Moč narave v mestih

Moč narave v mestih

Ozelenjevanje mest za prilagajanje na podnebne spremembe

12. november 2024

Fakulteta za družbene vede, Kardeljeva ploščad 5, Ljubljana

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave, zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Uvodoma bomo prisluhnili dvema gostoma, ki bosta z nam delila mednarodne poglede in izkušnje.

Z nami bo eden najbolj prepoznavnih strokovnjakov s področja urbanega gozdarstva  Cecil Konijnendijk, soustanovitelj Inštituta za sonaravne rešitve (NBSI), katerega namen je z najboljšim znanjem in rešitvami podpreti ozelenjevanje mest. Cecil Konijnendijk je avtor pravila 3-30-300, ki prevaja koristi dreves za zdravje človeka in kakovost bivalnega okolja v tri pragmatično preverljive kriterije.

Svoje izkušnje z ozelenjevanjem ulic in vključevanjem prebivalcev na Dunaju bo z nami delila. Lilli Lička, krajinska arhitektka in vodja Inštituta za krajinsko arhitekturo na Univerzi BOKU na Dunaju. Ukvarja se z urbanim razvojem, odprtimi prostori in parki ter med drugim aktivno sodeluje pri razvoju in uveljavljanju strokovnih standardov.

Ob tem bomo spoznali rešitve ozelenjevanja evropskih mest, kot so Gradec, Girona in Budimpešta ter razpravljali kakšen je potencial za prenos v naša lokalna okolja.

Konferenco bomo zaokrožili s kratkim pogovorom z domačimi gosti, ki nam bodo pomagali z različnih nivojev in vidikov urejanja javnih zelenih površin in ozelenjevanja urbanega okolja orisati razmere in dogajanje v Sloveniji.

PRIJAVA

PROGRAM IN OPISI GOSTOV

 


Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

Grafika: Manca Krošelj

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri