Mesta >> mestom: Sodobni pristopi k urejanju zelenih površin

Javne zelene površine v naseljih izboljšujejo kakovost življenja in prispevajo k zdravju in dobremu počutju prebivalcev. Spodbujajo tudi preživljanje časa na prostem in telesno dejavnost, kar pozitivno vpliva na duševno zdravje. Drevesa in parki hladijo in vlažijo zrak ter zmanjšujejo učinek toplotnega otoka. Zelene površine varujejo okolje, tla in talno vodo ter zadržujejo hrup in onesnažen zrak. Poleg tega so življenjski prostor za žuželke in druge živali, skrbijo za zadrževanje in ponikanje padavin in zmanjšujejo nevarnost urbanih poplav. Nenazadnje zelene površine gradijo podobo in prepoznavnost naselja. Občine se pomena javnih zelenih površin vedno bolj zavedajo, zato tudi vedno več pozornosti posvečajo njihovemu urejanju.

Občina Bled množično privablja turiste s celega sveta, zato je za podobo kraja zelo pomembno, da so okolje in zelene površine lepo urejeni. Bled je tudi nosilec zlatega znaka Zelene sheme slovenskega turizma in si načrtno prizadeva za zeleni turizem.

Občina v sodelovanju s komunalnim podjetjem Infrastruktura Bled pri skrbi za zgledno urejene javne zelene površine sledi sodobnim trendom vzdrževanja in načrtovanja. Podjetje skrbi za urejanje površin ob jezeru, javnih parkov, cvetličnih gredic, zelenic in drugih javnih ozelenitev.

Vsako skrbno negovano drevo, zelenica ali cvetlična gredica je izkaz spoštljivega odnosa ter hvaležnosti do kraja in okolja, v katerem bivamo. Foto: Jan Bizjak

Strokovno ekipo poleg dveh vrtnarjev sestavljata še doktor agronomije in arborist plezalec. Posebno skrb in pozornost namenjajo dobremu načrtovanju, zasnovi in izboru primernih rastlin za posamezno območje ter uporabi brezplevelne rodovitne zemlje s kompostno zastirko, s čimer postavijo najboljše temelje za njihovo zdravo in uspešno rast.

V komunalnem podjetju večinoma sami pripravljajo substratne oziroma zemeljske sadilne mešanice. Sestavo zemlje prilagajajo posameznim drevesnim in grmovnim vrstam, s čimer ustvarijo boljše pogoje za uspešno in zdravo rast rastlin, obenem pa zmanjšajo potrebo po pletju in vzdrževanju. Pri zasaditvah uporabljajo sterilno kompostno zastirko iz kombinacije presejane zemlje, komposta in sekancev, tako se zmanjša pojav in širjenje plevelov, poveča zadrževanje vlage, ob razgradnji pa rastlinam dolgoročno priskrbi tudi dodatna hranila. Kompleksnejši in dražji pristop se hitro obrestuje.

Veliko pozornosti Infrastruktura Bled namenja izboru rastlin. Pri tem upoštevajo zahtevnost rastnih pogojev, kot so struktura, tekstura, globina in rodovitnost tal, količina svetlobe in vlage, ter uspešnost rasti naravno prisotnih drevesnih in grmovnih vrst v okolici. Pri cvetličnih zasaditvah kombinirajo enoletnice in medovite trajnice, s čimer poskrbijo, da so gredice privlačne v vseh štirih letnih časih.

Posebno skrb namenjajo tudi ravnanju z odraslimi drevesi. Skupaj z arboristom plezalcem nego dreves izvajajo v skladu z najnovejšimi arborističnimi smernicami. Še zlasti se posvetijo občutljivejšim starejšim in zaščitenim drevesom, ki imajo v občini status naravne vrednote. Kjer je mogoče, ob umirajočih drevesih že predčasno zasadijo podmladek, če je možno enake, v spremenjenih rastnih razmerah pa primernejše nadomestne vrste. Pri nakupu drevesnih sadik dajejo prednost sadikam z golo korenino oziroma baliranim sadikam srednjih dimenzij«. Drevesnim sadikam v loncu, še posebej večjih dimenzij, se izogibajo. Sadikam dreves v loncih pred zasaditvijo močno razrahljajo koreninski sistem, če pa sadike niso bile redno presajane, jim koreninski sistem močno porežejo in jih še nekaj časa obdržijo v lastni drevesnici.

Načrtovano zasaditev jerebike je po izkopu sadilne jame, ki je razkrila visoko podtalno vodo, nadomestila jelša, ki stoječo vodo med vsemi drevesnimi vrstami najbolje prenaša. Foto: Jan Bizjak

Danes občina Bled vlaga v vzdrževanje javnih zelenih površin veliko več sredstev kot v preteklosti, izoblikovano pa ima tudi bolj celostno vizijo urejanja javnih in drugih zelenih površin. Pri urejanju in vzdrževanju javnih površin poleg zahtevnejših vremenskih razmer največji izziv predstavlja množični turizem, ki je močno skoncentriran na majhnem in hkrati ranljivem območju jezerske sklede. V podjetju Infrastruktura Bled menijo, da bi moralo sodelovanje lokalne politike, načrtovalcev (projektantov in krajinskih arhitektov) ter izvajalcev in vzdrževalcev zasaditev postati stalnica, saj sta dobra zasnova in kakovostna izvedba ključni za uspešno rast rastlin in njihovo enostavnejše vzdrževanje.

 

Priporočila za prenos

Občina Bled v sodelovanju s komunalnim podjetjem Infrastruktura Bled zgledno skrbi za zelene površine. Z dobrim načrtovanjem in kvalitetno izvedbo novih zasaditev olajšajo in pocenijo njihovo vzdrževanje. Njihovi pristopi so lahko dober zgled tudi drugim občinam, ki želijo izboljšati skrb za zelene površine.

 

V rubriki Mesta mestom predstavljamo dobre prakse, ki smo jih zbrali v katalogu Mesta mestom #4: Katalog dobrih praks slovenskih mest za trajnostni urbani razvoj. Katalog je brezplačno na voljo tukaj.

Naslovna fotografija: V pobudi skupno pletje zaposlenih so v podjetju Infrastruktura Bled prijetno združili s koristnim. Foto: Jan Bizjak 

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri