Prostorsko načrtovanje
je veda, ki se ukvarja z načrtovanjem rabe prostora in razporeditvijo dejavnosti v prostoru, torej z usmerjanjem prostorskega razvoja.
Široko polje prostorskega načrtovanja pokriva tudi bolj specializirana področja urbanizma, urbanističnega in krajinskega načrtovanja in oblikovanja, načrtovanja in usklajevanja posameznih sektorjev v prostoru, na primer prometnega planiranja, upravljanja z vodami, izrabo naravnih virov in podobno. Prostorsko načrtovanje praviloma izvaja javni sektor države, regije ali lokalne skupnosti, da bi z njim vzpodbudil učinkovit, ekonomičen, pravičen in trajnosten prostorski razvoj in rabo prostora.
Angleški izraz, ki se danes v Evropi vse bolj uporablja za prostorsko načrtovanje je “spatial planning”, vendar ga v angleško govorečih državah redko uporabljajo. Drugi pogosti izrazi, ki so pomensko zelo blizu, se pa njihova vsebina razlikuje med državami, predvsem glede na to, kakšne pristojnosti ima posamezna država na tem področju so “town and country planning”, “land-use planning”, “physical planning”, “regional planning” in “urban planning”.