Urbani sprehodi Jane’s Walk – 2011
Inštitut za politike prostora je leta 2011 v sodelovanju z lokalnimi partnerji Društvom kulturna četrt Tabor, Društvom za urbano okolje – Odborom za lepšo Staro Šiško, skupino Paz!Park, Društvom Prostorož, Zavodom Bunker, Kud Obrat in Muzejem za arhitekturo in oblikovanje prvič pripravil Urbane sprehode Jane’s Walk v Ljubljani. Pri organizaciji sta jih podprla tudi Focus, društvo za sonaraven razvoj, ter CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp. Ljubljana se je s tem pridružila številnim mestom po svetu, v katerih so 7. in 8. maja 2011 s podobnimi sprehodi obeležili dragocena sporočila dediščine Jane Jacobs. Jacobsova, ki velja za eno najpomembnejših osebnosti sodobnega urbanizma, je avtorica znamenite knjige Umiranje in življenje velikih ameriških mest (Death and Life of Great American Cities), ki je leta 2009 izšla tudi v slovenskem prevodu (Studia Humanitatis), in s katero je pred natanko petdeset leti postavila temelje sodobnemu razumevanju mest.
V soboto, 7. maja in v nedeljo, 8. maja 2011 so v Ljubljani potekali štirje sprehodi Jane’s Walk, in sicer po Taboru, Spodnji Šiški, Zgornji Šiški in Fužinah.
Tabor: sobota, 7. maja 2011 od 18h do 19:30, zbirno mesto – Park Tabor
Spodnja Šiška: nedelja, 8. maja 2011 od 11h do 12:30, zbirno mesto – stara železniška postaja
Zgornja Šiška: sobota, 7. maja 2011 od 17h do 18:30, zbirno mesto – Kino Šiška
Fužine: nedelja, 8. maja 2011 od 11h do 12:30, zbirno mesto – Fužinski grad
Na posameznih sprehodih je bilo od deset do skoraj petdeset udeležencev, ki so se sprehajali od uro in pol do dve uri in pol. Sprehode so vodili: sociolog dr. Drago Kos s Fakultete za družbene vede, arhitekt in urbanist Tadej Žaucer, IPoP, sociologinja Petra Očkerl, krajinska arhitektka Urška Kranjc, Pazi!park, arhitekt Marko Peterlin, IPoP, in krajinska arhitektka mag. Maja Simoneti, IPoP. Strokovno so izvedbo sprehodov dodatno podprle: Urška Kranjc z izrisom zemljevidov in pripravo letakov, Petra Očkerl in Marjeta Benčina iz društva Focus s pripravo zapisov po sprehodih.
Udeleženci sprehodov so se lahko na sprehodih v živo na lastne oči prepričali, kako dragoceno je gojiti hodljivost prostora, skrbeti za varne, vzdrževane in zanimive ureditve in programe ter skozi oblikovanje pobud za spremembe in neposredno udeležbo pri urejanj prostora gojiti pripadnost svojemu bivalnemu okolju. Udeleženci sprehodov so s tem dobili možnost ločiti dobre od slabih ureditev in oblikovati pobude za spremembe.
Povezave:
– Spletna stran Urbanih sprehodov Jane’s Walk v Sloveniji