Moč povezanih skupnosti v mestih

Kako povezane skupnosti in njihovi prostori ustvarjajo bolj sodelujoča, pravična in odporna mesta

8. in 9. november 2022

Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (1. dan) &

Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova ulica 3, Ljubljana (2. dan)

 

Nevladne organizacije in civilne iniciative se kažejo kot ključni vezni člen za premagovanje rastočega nezaupanja med javnimi upravami in javnostjo. Različne oblike sodelovanja med mesti in civilno družbo zato postajajo v mestih širom Evrope vedno bolj pomembne za kakovost življenja in storitev v mestih. Le močne in povezane lokalne skupnosti so se namreč sposobne učinkovito prilagoditi na nenehne spremembe v družbi in širšem okolju. 

Pridružite se nam 8. in 9. novembra 2022 v Ljubljani na mednarodni konferenci Moč povezanih skupnosti v mestih: Kako povezane skupnosti in njihovi prostori ustvarjajo bolj sodelujoča, pravična in odporna mesta.

Prvi dan konference bomo spoznavali različne tuje in domače primere sodelovanja mest z nevladnimi organizacijami in civilnimi iniciativami. Na konferenci se nam bodo pridružili Levente Polyak iz organizacije Eutropian s predstavitvijo širše evropske slike sodelovanja mest in civilne družbe, Irina Vasiljeva s Hišo NVO Riga, Petra Marčinko z zgodbo kompleksa Lazareti v Dubrovniku in Jan Franjul s predstavitvijo skupnostnega centra Rojc iz Pulja. Izvedeli bomo tudi, kako so slovenska mesta prevzela dobro prakso mestne dnevne sobe iz Idrije in jo prilagodila svojim lokalnim razmeram.

Drugi dan organiziramo srečanje organizacij civilne družbe, ki delujejo na področju urbanega razvoja. Skupaj s povabljenimi predstavniki organizacij in skupnosti iz vse Evrope bomo razpravljali in raziskovali, kako olajšati mreženje in izmenjavo izkušenj med skupnostnimi praksami v evropskih mestih.

PRIJAVA (Dogodek bo potekal v živo. Zaradi lažje organizacije dogodka in omejitve mest je prijava na dogodek obvezna)

Konferenca bo potekala v slovenščini in angleščini s simultanim prevajanjem. 

 

Program

Prvi dan

Drugi dan

(samo za povabljene organizacije)

Dvodnevni program

 

Gostje

 

LEVENTE POLYAK, Eutropian

Levente Polyak je urbanist, raziskovalec, zagovornik skupnosti in politični svetovalec. Študiral je arhitekturo na Univerzi za tehnologijo v Budimpešti, urbanizem na Inštitutu za urbanizem v Parizu in sociologijo na ELTE v Budimpešti in EHESS v Parizu. S svojo organizacijo Eutropian (Dunaj-Rim-Budimpešta) podpira javne uprave in civilne iniciative po vsej Evropi pri ustvarjanju novih partnerstev, procesov sodelovanja, projektov prostorskega razvoja in novih modelov upravljanja.

 

SOPHIE BOD, Eutropian

Sophie Bod je vodja projektov s strokovnim znanjem na področju komunikacije v civilnem in kulturnem sektorju. Diplomirala je iz komunikacijskih in medijskih študij na Univerzi v Londonu in magistrirala na SOAS v Londonu. Sodelovala je z več britanskimi kulturnimi ustanovami, nevladnimi organizacijami in nekaterimi največjimi dobrodelnimi organizacijami v Združenem kraljestvu, kjer je upravljala komuniciranje, zagovorništvo in zbiranje sredstev. Ima izkušnje z aktivizmom ter raziskovanjem in spremljanjem človekovih pravic. Je urednica revije Cooperative City Magazine, ki izhaja v okviru Eutropian, in sourednica knjige “The Power of Civic Ecosystems”.

Moč povezanih skupnosti v mestih: metode in prakse oblikovanja močnih lokalnih omrežij

Zaradi dobro delujočih omrežij, v katerih deluje civilna družba so naša mesta bolj povezana, pravična in odporna. Levente Polyak in Sophie Bod bosta predstavila metode in prakse oblikovanja močnejših lokalnih omrežij ter kako jih lahko okrepimo s skupnimi viri in cilji.

 

 

WESSEL BADENHORST, vodilni strokovnjak pri programu URBACT

Wessel Badenhorst je izkušen strokovnjak v okviru celostnega urbanega razvoja po pristopu ustvarjanja prostora. Ima izkušnje z omrežji APN, kot sta projekt iPlace in City Center Doctor. Je tudi nacionalni strokovnjak za URBACT pobudo za prenos dobrih praks NPTI na Irskem. Wessel Badenhorst, ki je bil prej strokovnjak za gospodarski razvoj v okrožnem svetu Dun Laoghaire-Rathdown (Dublin), je zdaj v vlogi povezovalca, ki lokalnim oblastem in poslovnim organizacijam na Irskem pomaga pri razvoju prostorskih strategij in pri usposabljanju za uporabo pristopa ustvarjanja prostora.

Na konferenci bo v vlogi moderatorja.

 

 

IRINA VASILJEVA, Hiša nevladnih organizacij Rige

Irina Vasiljeva je zaposlena v Centru mestne četrti v Rigi. Ima več kot 20 let izkušenj v vladnih in občinskih institucijah ter nevladnih organizacijah. Magistrirala je iz politike, varnosti in integracije na univerzi v Londonu. Njeno strokovno področje zajema vprašanja integracije, nediskriminacije, zaščite narodnih manjšin in migracije. Sodelovala je pri pripravi več državnih in občinskih načrtov na teh področjih ter bila odgovorna za njihov nadzor in izvajanje. Ima dolgoletne izkušnje z vodenjem lokalnih in mednarodnih projektov na področju migracij, integracije, prostovoljnega dela in sodelovanja. Bila je tudi projektna koordinatorka Rige, koje bila ta vodilni partner URBACT omrežja ACTive NGOs (2018-2021).

Hiša nevladnih organizacij Rige: uspešno sodelovanje med nevladnimi organizacijami in občino

Hiša nevladnih organizacij Rige je od svoje ustanovitve leta 2013 uspela pridobiti priznanje na lokalni in mednarodni ravni kot uspešen model sodelovanja med nevladnimi organizacijami in občino Riga. Organizacija, ki jo je ustanovila občina in ima poslanstvo prepoznavati potrebe nevladnih organizacij, služi kot zibelka za nove nevladne organizacije in deluje kot zanesljiv partner za izkušene nevladne organizacije. Irina Vasiljeva bo predstavila Hišo nevladnih organizacij v Rigi – kraj, kjer se nevladne organizacije srečujejo, delajo, se učijo, sodelujejo in izboljšujejo naš svet.

 

 

PETRA MARČINKO, Umetniška delavnica za Lazarete

Petra Marčinko je magistrica etnologije, kulturne antropologije in sociologije. Glavna področja njenega akademskega zanimanja so med drugim urbani razvoj, participativno upravljanje ter demokracija in civilna družba. Kot ena od raziskovalk in avtoric je sodelovala pri Unescovem načrtu upravljanja starega mestnega jedra Dubrovnika (2016-2021). Zadnje desetletje deluje na področju kulturnega menedžmenta in produkcije. Zaposlena je v nevladni organizaciji Umetniška delavnica Lazareti kot strokovna sodelavka za raziskovanje kulturnih politik, izvajanje programov in projektov (Kultura Nova, ESF, URBACT) ter kot koordinatorka Platforme za Lazarete. Trenutno je tudi dubrovniška mestna svetnica.

Lazareti: socialno-kulturni center v kompleksu kulturne dediščine

Socialno-kulturni center Lazareti je fenomen. Nahaja se pred starim mestnim jedrom Dubrovnika, ki ga UNESCO ščiti kot del svetovne dediščine, v kontekstu mesta, ki se strateško razvija kot turistična destinacija in teži k intenzivni komercializaciji javnih prostorov. Za tem fenomenom stoji več kot trideset let pogajanj, projektov, strokovnega znanja in nenehnih prizadevanj za gradnjo in krepitev javno-civilnega partnerstva, predvsem pa zaupanja in sodelovanja med javnimi in civilnimi akterji. Najpomembnejša pri tem pa je predanost ohranjanju tega kraja kot prostora za uresničevanje kulturnih, umetniških in družbenih potreb lokalne skupnosti. Petra Marčinko bo predstavila sodelovanje nevladnih organizacij preko organske rasti in po pristopu »od spodaj navzgor«, ki sta omogočila ohranjanje Lazaretov.

 

 

JAN FRANJUL, Zveza društev Rojca

Jan Franjul je del projektne skupine Zveze društev Rojca, mreže 26 društev, ki delujejo v Skupnostnem centru Rojc na 16.739 kvadratnih metrih nekdanje pomorske šole in vojašnice. Ima izkušnje z delom v neodvisnem kulturnem sektorju kot organizator in producent kulturnih dogodkov različnega obsega. V Rojcu skrbi za komuniciranje.

Nov načrt upravljanja za Skupnostni center Rojc

»Nov načrt upravljanja za Skupnostni center Rojc« je nov model participativnega upravljanja Skupnostnega centra Rojc. Izveden je bil v sklopu projekt Evropskega socialnega sklada »GRAD(imo) ROJC«. Zelena Istra v vlogi projektnega partnerja vodi razvoj novega modela upravljanja. Razvil ga je Inštitut za politično ekologijo preko participativnega procesa, vključujoč organizacije in posameznike, ki delujejo v Rojcu, širšo javnost, ki uporablja center, storitve, ki jih ponujajo organizacije iz Rojca, in deležnike v lokalni upravi. Jan Franjul bo predstavil proces v ozadju nastajanja »Novega načrta upravljanja Skupnostnega centra Rojc« in osrednje točke samega načrta.

 

Konferenco bo pospremila istoimenska publikacija v založništvu IPoP in Eutropian, ki bo povzela in nadgradila publikacijo The Power of Civic Ecosystems iz leta 2021.

Konferenco organizira IPoP – Inštitut za politike prostora, ki deluje v vlogah Nacionalne URBACT točke in koordinatorja Mreže za prostor. Prvi dan je sofinanciran s strani programa URBACT, drugi dan dogodka pa poteka v okviru Podnebnega programa Mreže za prostor. Podnebni program financirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe. Za mnenja, predstavljena na tem dogodku, so odgovorni izključno avtorji dokumenta in ne odražajo nujno stališč Ministrstva za okolje in prostor, Eko sklada j.s. ali projektnih partnerjev.

Grafika: Darja Klančar, Darka, prirejena po originalu.

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri