Projekt UrbanGreenLeap bo v okviru programa Interreg EURO-MED javnim službam in lokalnim skupnostim v malih in srednje velikih sredozemskih mestih pomagal učinkovito sodelovati in vključevati prebivalce pri krepitvi zelene infrastrukture in povezovanju zavzetosti za reševanje problemov, ki jih povzročajo podnebne spremembe. Aktivnosti projektnih partnerjev bodo spodbujale spremembe pri rabi prostora in vzdrževanju ter sprožale preobrazbo prostorskega načrtovanja in oblikovanja zelenih površin (na naravi sloneče rešitve in zelena infrastruktura) kot ključnih točk prilagajanja urbanega okolja na podnebne spremembe in zmanjševanja nevarnosti nesreč v naseljih.
V naslednjih treh letih (33 mesecih) si bo projekt UrbanGreenLeap v okviur programa Interreg EURO-MED prizadeval okrepiti zmogljivosti javnega sektorja na lokalni ravni za trajnostno načrtovanje in upravljanje zelenih površin v naseljih, spodbujati vključevanje prebivalcev, razviti ambiciozne načrte za ohranjanje in krepitev urbane narave (biotske raznovrstnosti) in zelene infrastrukture v naseljih za zmanjšanje vpliva podnebnih sprememb.
Projekt napoveduje več vrst rezultatov, med drugim strategijo za izboljšanje strokovne usposobljenosti na področju varstva in razvoja zelenih površin in ozelenjevanja naselij, razvoj šestih načrtov za urbano naravo (ang. Urban Nature Plans) in izvedbo pilotnih ukrepov za testiranje in širjenje trajnostnih praks obnove in krepitve narave v naseljih in ozelenjevanja naselij s pomočjo na naravi slonečih rešitev in zelene infrastrukture.
Projekt združuje 10 partnerjev iz 6 držav članic EU in 2 držav, ki nista članici EU, pri čemer vsak partner prispeva svoje strokovno znanje in izkušnje k razvoju inovativnih rešitev za urbano zeleno infrastrukturo. Projekt vodi Mestna občina Celje (Slovenija) z naslednjimi partnerji:
• IPoP – Inštitut za prostorske politike (Slovenija),
• Občina Ioannina (Grčija),
• Parkovi d.o.o. (Hrvaška),
• Konzorcij Oltrepò Mantovano (Italija),
• Občina Gjorce Petrov (Severna Makedonija),
• Občina Budva (Črna gora),
• Ambiente Italia (Italija),
• CREAF (Španija),
• Univerza v Zagrebu – Fakulteta za gozdarstvo in lesno tehnologijo (Hrvaška).
Kot pridruženi partnerji bodo v projektu sodelovale tudi naslednje organizacije: Združenje mestnih občin Slovenije (Slovenija), Občina Suzzara (Italija), Mesto Varaždin (Hrvaška) in Pokrajina Mantova (Italija).
Projekt UrbanGReenLeap se izvaja v okviru programa Interreg Euro-MED in programske prioritete Greener MED in misije Promoting green living areas.
IPoP zagotavlja v projektu znanje, konkretno strokovno podporo s področja vključevanja javnosti in načrtovanja in upravljanja zelenih površin v naseljih. IPoP je odgovoren tudi za komuniciranje projekta, pripravo in izvajanje komunikacijske strategije.
Skupni proračun projekta: 2.388.555,00 €
Sofinanciranje EU iz programa Interreg Euro-MED: 1.910.844,00 €
Spletna stran projekta: https://urbangreenleap.interreg-euro-med.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/urbangreenleap
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/urbangreenleap
Projekt finančno podpira program Interreg Euro-MED in je del misije Green Living Areas.
Naslovna fotografija: Maja Simoneti