Moč narave v mestih
Ozelenjevanje mest za prilagajanje na podnebne spremembe
12. november 2024, Ljubljana
Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.
Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?
Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave, zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.
Uvodoma bomo prisluhnili dvema gostoma, ki bosta z nam delila mednarodne poglede in izkušnje.
Profesor dr. Cecil Konijnendijk je eden najbolj prepoznavnih strokovnjakov s področja urbanega gozdarstva in soustanovitelj Inštituta za sonaravne rešitve (NBSI) katerega namen je z najboljšim znanjem in rešitvami podpreti ozelenjevanje mest. Je tudi častni profesor kanadske univerze v Britanski Kolumbiji in avtor pravila 3-30-300. Pravilo v bistvu prevaja koristi dreves za zdravje človeka in kakovost bivalnega okolja v tri pragmatično preverljive kriterije kakovosti in sicer. Prav, da mora biti iz vsakega stanovanja zagotovljen pogled na vsaj tri drevesa dostojne velikosti, vsaka soseski vsaj 30 % pokrita s krošnjam dreves in da naj vsak človek živi največ 300 metrov stran od najbližjega parka oziroma javne zelene površine, kjer se lahko rekreira in regenerira.
Profesor dr. Lilli Lička je krajinska arhitektka in vodja Inštituta za krajinsko arhitekturo na Univerzi za naravne vire in uporabne življenjske vede na Dunaju (BOKU). Kot predavateljica, raziskovalka, publicistka, svetovalka, oblikovalka in aktivistka se ukvarja z urbanim razvojem, odprtimi prostori in parki. Med drugim tudi spremlja in predstavlja krajinsko arhitekturno prakso v Avstriji in aktivno sodeluje pri razvoju in uveljavljanju strokovnih standardov. Z nami bo delila svoje izkušnje ozelenjevanja ulic Dunaja in kako vanje vključujejo prebivalce.
Konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.
Prijave se odprejo septembra, ko bo objavljen tudi celoten program konference.
–
Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.
Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).
Foto: Petra Očkerl