Idrijska Mestna dnevna soba v drugih slovenskih občinah

Iz Idrije v Bohinj, Bovec, Ormož, Podlehnik, Radence in Razkrižje

V torek, 8. junija, je v Idriji potekalo uvodno srečanje Pobude za prenos dobre prakse, ki bo v naslednjih 18 mesecih omogočila šestim slovenskim občinam, da spoznajo idrijsko dobro prakso in jo s prilagoditvami prenesejo tudi v svoje lokalno okolje.

V Idriji je že več let tlela ideja o prostoru v središču mesta, kjer bi lahko nagovorili različna vprašanja, kot so socialna kohezija, socialna izključenost in občutek družbene pripadnosti. V mestu sicer imajo mladinski center, medgeneracijski center v domu upokojencev in mnogo nevladnih organizacij, ki zasledujejo vsaka svoje cilje. Nič od tega ne omogoča vselej vključevanja vseh prebivalcev, saj je mladinski center namenjen mladim, medgeneracijski center deluje po konceptu najema prostora in je tesno povezan z domom upokojencev.

Leta 2018 so spoznali platformo nevladnih organizacij v nemškem mestu Altena in v njej prepoznali dobro prakso, ki bi jo želeli prenesti tudi v svoje mesto. Pretekli dve leti so tako v okviru evropskega programa URBACT nabirali izkušnje in razvijali svojo platformo, ki so jo nadgradili s fizično Mestno dnevno sobo in s tem oblikovali svojo dobro prakso. Platformo nevladnih organizacij same upravljajo vključene organizacije, pobude in skupine. V mestni dnevni sobi se odvijajo aktivnosti, ki jih organizirajo društva, zavodi in posamezniki. Aktivnosti so na voljo vsem prebivalcem brezplačno. V času, ko ni organiziranih aktivnosti, pa je prostor namenjen druženju. Prostor je opremljen kot prava dnevna soba. Mestna knjižnica je zagotovila nekaj knjig in revij, na voljo so tudi družabne igre. Želja je, da dnevna soba zaživi in postane prostor srečevanja in druženja. 

V letošnjem letu je IPoP – Inštitut za politike prostora, v vlogi Nacionalne točke programa URBACT, dobil priložnost, da skupaj z Občino Idrija dobro prakso prenese še v druge slovenske občine. Na našem razpisu so bile uspešne občine Bohinj, Bovec, Ormož, Podlehnik, Radenci in Razkrižje.

Sodelovanje med občinami bo potekalo leto in pol. V tem času bodo sodelujoči dodobra spoznali dobro prakso in poskušali podobno platformo vzpostaviti v svojem kraju. Pri tem jih bodo podpirali Nacionalna URBACT točka, strokovnjakinja Tina Lisac, ki je bila ključna pri vzpostavitvi platforme v Idriji, in sodelavci Občine Idrija. Predvsem pa se bodo občine podpirale med seboj in pri razvijanju platforme uporabile svoje lokalne potenciale.

Sodelujoče občine bodo s strokovno podporo ocenile, kakšno platformo potrebujejo in v sodelovanju z lokalnimi deležniki razvile načrt za njen razvoj. Tekom leta 2022 bodo tako sodelujoče občine že naredile prve korake k uresničevanju platforme v svojem kraju.

Za sodelujoče občine bo to prvi stik z evropskim programom URBACT in njegovimi pristopi. Zato bo to odlična priložnost za učenje o vključujočem in celostnem pristopu k oblikovanju in izvajanju lokalnih politik. Zaposleni in lokalni deležniki se bodo opremili z znanji in veščinami, ki jim bodo koristili ne samo pri vzpostavljanju Platforme za NVO, temveč tudi kasneje pri njihovem delu v lokalni skupnosti.

Fotografija: Natalie Rupnik

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri