Včeraj, 5. decembra 2017, je bila v salonu id : doma na Slovenski cesti 9 v Ljubljani predstavitev publikacije Politike prostora: o izzivih lokalnih skupnosti med Ljubljano in Seulom. IPoP – Inštitut za politike prostora je v publikaciji zbral prispevke, s katerimi so njegovi člani v preteklosti ob različnih priložnostih kritično osvetlili prostorski in posebej urbani razvoj. Zbrane je poleg direktorja Marka Peterlina nagovoril tudi Matevž Čelik, direktor Muzeja za arhitekturo in oblikovanje in nekdanji sodelavec inštituta, ki je vodil pogovor z avtorji člankov o izzivih prihodnosti na posameznih področjih delovanja IPoP.
Namen publikacije Politike prostora: o izzivih lokalnih skupnosti med Ljubljano in Seulom je osvetliti izzive, s katerimi se soočajo slovenske lokalne skupnosti ter jih kritično umestiti v mednarodni kontekst. Zbirka prispevkov je nastala kot simbolična obeležba desetletnice delovanja IPoP, prispevki so zato svojstven odsev delovanja IPoP in hkrati nakazujejo smeri delovanja IPoP v prihodnosti.
Lokalne skupnosti in mesta se na rastoče izzive urbanega in prostorskega razvoja odzivajo hitreje kot državne uprave in so v zadnjem desetletju udejanjile številne dobre rešitve za sodobne okoljske, gospodarske in družbene izzive. Mesta, ki postajajo prostor vsakdanjega življenja vse večjega deleža svetovnega prebivalstva, tako utirajo pot novim pristopom k prostorskemu in družbenemu razvoju nasploh. Čas finančnih rezov v lokalnih skupnostih zahteva domiselno reševanje izzivov, zato se na evropski in mednarodni ravni vse bolj izpostavlja pomen sodelovanja, medsebojne izmenjave izkušenj in omogočanja prenosa dobrih praks z vplivom na vsakdanje življenje v mestih.
Politike prostora: o izzivih lokalnih skupnosti med Ljubljano in Seulom predstavi in primerja dobre prakse, ki bi lahko bile navdih in izhodišče za urbane politike v Sloveniji. Prispevki so predstavljeni v okviru štirih tem: participativni procesi, urbana prenova, trajnostna mobilnost in nove prostorske prakse. Publikacija je namenjena zaposlenim na mestnih in občinskih upravah, regionalnih agencijah in drugih lokalnih službah, strokovnjakom in študentom na področju prostorskega in urbanega razvoja ter vsem, ki se na kakršenkoli način ukvarjajo s politikami prostora.
Publikacijo je predstavil direktor IPoP Marko Peterlin, Matevž Čelik pa je v nagovoru med drugim poudaril, kako IPoP s svojim delovanjem prispeva k razvoju domače prostorske politike in prostorskonačrtovalskega razmisleka predvsem s preseganjem tradicionalne oblike arhitekturnih in načrtovalskih praks in z interdisciplinarnim naslavljanjem izzivov urejanja in rabe prostora. Razmisleku o izzivih prihodnosti je bil na predstavitvi namenjen pogovor Matevža Čelika z avtorji, ki so osvetliti teme, ki bodo v bodoče posebej okupirale sodelavce inštituta, to so: hoja (Tadej Žaucer), participacija (Aidan Cerar), stanovanjska politika (Petra Očkerl), migracije (Urban Jeriha), upravljanje s prostorom (Maja Simoneti), parkirna politika (Tatjana Marn) in javni promet (Marko Peterlin). Razpravo je zaokrožil podžupan Mestne občine Ljubljana Janez Koželj, ki je izpostavil resen problem, ki ga predstavlja pomanjkanje raziskovalnega dela na področju urejanja prostora in urbane politike ter posebej pohvalil raziskovalni prispevek IPoP.
Publikacija je dostopna na tej povezavi.
Tiskano publikacijo dobite na IPoP ali na eni od predstavitev v začetku 2018 v različnih krajih po Sloveniji. Bi soorganizirali ali gostili predstavitev publikacije z razpravo o politikah prostora v svojem mestu? Pišite nam na ipop@ipop.si.
Fotografije: Luka Vidic
Naslovna fotografija: Urban Jeriha