Mestna občina Kranj je prejela naslov mesto z dobro prakso. Nagrado je program URBACT, evropski program, ki spodbuja celostni urbani razvoj, podelil za 97 dobrih praks po vsej Evropi. Poleg Kranja je od slovenskih mest nagrado prejela še Ljubljana.
Kranj se, podobno kot mnoga druga slovenska in evropska mesta, sooča z vztrajno degradacijo stanovanjskih sosesk. Prebivalci se pritožujejo nad pomanjkanjem parkirišč, slabo povezanostjo z javnim prometom, dotrajanostjo urbane opreme, nizko energetsko učinkovitostjo stavb in pomanjkanjem kakovostnih otroških igrišč. Zanemarjanje problematike stanovanjskih sosesk lahko vodi do resnih družbenih in gospodarskih posledic.
Mestna občina Kranj se je zato skladno s svojo trajnostno urbano strategijo odločila pričeti z aktivnostmi za izboljšanje kakovosti bivanja v soseski Planina, v kateri biva kar četrtina vseh občank in občanov. Pred fizično in energetsko obnovo so se v Kranju odločili posvetiti mehkim ukrepom v obliki lokalne pisarne prenove, še prej pa aktivirati prebivalstvo in preveriti njihove potrebe.
Oddelek za okolje in prostor si je zadal načrt prenove in oživitve oblikovati skupaj s prebivalci, zato so vzpostavili delovno skupino, v katero so poleg strokovnjakov iz nevladnih organizacij vključili še različne občinske oddelke, javne službe, krajevne skupnosti, ki delujejo na območju soseske, in drugo zainteresirano javnost.
Delovna skupina je z različnimi metodami, kot so spletna in fizična ankete, interaktivni zemljevid, razstava o razvoju soseske in zbor stanovalcev soseske, zbrala potrebe in želje stanovalcev. Po analizi pridobljenih podatkov in glede na interese so stanovalce organizirali v tematske delovne skupine, ki so obravnavale različne izzive soseske, predvsem pa so iskale možne rešitve.
Tematske delovne skupine so materialno in strokovno podprli pri razvoju rešitev ter jim omogočili, da svoj predlog realizirajo z »mini projektom«, s katerim so na problem opozorili širši krog javnosti ter istočasno nakazali možno rešitev. Poleg teh manjših testnih projektov so na pobudo ene od delovnih skupin skupaj s prebivalci obnovili osrednje otroško igrišče v soseski.
Kot rezultat večmesečnega dela v skupinah in različnih načinov posvetovanja s prebivalci je nastal celostni načrt prenove in oživitve stanovanjske soseske Planina. Načrt v soseski predvideva nekaj programskih obogatitev soseske – poleg lokalne pisarne prenove, ki bo zagotavljala kontinuirano sodelovanje s prebivalci še center trajnostne mobilnosti, center urbanih športov in center za družine – ter tudi revitalizacijo podhodov za pešce in kolesarje in vzpostavitev povezovalne tematske poti.
Čeprav je načrt prenove in oživitve soseske pripravljen, se vključevanje prebivalcev v prenovo soseske ni zaključilo; ti bodo namreč pomembni akterji tudi pri izvajanju predvidenih ukrepov. V idealnem primeru bi si želeli, da bi se iz tesnega sodelovanja s prebivalci razvil tudi model skupnostnega upravljanja s sosesko in njenega vzdrževanja. Glede na občutke pripadnosti in zadovoljstva, ki so jih prebivalci razvili v dosedanjem procesu, se za uspešnost tovrstnih pristopov k upravljanju ni bati.
Več o dobri praksi v Kranju: http://urbact.eu/community-building-and-neighbourhood-renewal
Več o dobrih praksah: www.urbactgoodpractices.eu
Naslovna fotografija: Mestna občina Kranj