V presenetljivo intimnem atriju sicer monumentalne stavbe novogoriške mestne občine smo prvi junijski petek pomagali otvoriti Festival Mesto knjige 2017 z okroglo mizo, na kateri so sogovorniki primerjali moderno mesto s sodobnim. Okroglo mizo, ki jo je, tako kot celoten festival, organiziralo Društvo humanistov Goriške, je moderiral sourednik revije Outsider Matevž Granda, njegovi sogovorniki pa so bili profesorja Aleš Vodopivec z ljubljanske Fakultete za arhitekturo in Marjan Hočevar s Fakultete za družbene vede ter Marko Peterlin z IPoP.
Pogovor se je vrtel okoli začetkov novega mesta ter idealov, ki jih je zasledovalo njegovo snovanje, prilagajanja in urbanističnega razvoja v desetletjih, ki so sledila, tranzicijskega igralniškega mesta, ter na koncu tudi okoli potencialov povezovanja s ‘Staro Gorico’ onstran državne meje. Publika je izpostavila, da se kljub malo navzven vidnim znakom povezovanja to vedno bolj dogaja na ravni vsakdanjih odnosov, od spodaj navzgor, kar je zagotovilo za trajnost povezav.
Festival, ki je letos v celoti posvečen temi mesta, se v teh dneh nadaljuje s številnimi dogodki. Med drugim v sredo popoldne sledi urbani sprehod po Novi Gorici v iskanju temeljev, zanimivosti in edinstvenosti novogoriške arhitekture in urbanizma, zvečer pa še pogovor o gentrifikaciji sodobnih mest ob predstavitvi knjige Andyja Merrifielda Novo urbano vprašanje. Z avtorjem spremne besede Klemnom Ploštajnerjem se bo pogovarjal Peter Karba. Festival se bo v petek zaključil s pogovorom z Borisom Pahorjem.
Kot so poudarili organizatorji v uvodnem nagovoru festivala, mesto “ni le skupek individualnih svetov, temveč ravno njihovo soočanje. Ni samo prostor tišine in osame, ampak tudi vidnosti in glasnosti… Zato je pomembno odpreti mesto, kjer se raznolikosti lahko soočijo, kjer se raznoliki ljudje dobijo na istem mestu in se ne bojijo predstaviti svojega pogleda, ko torej vsi ti svetovi stopijo skupaj v diskusijo – šele takrat nastopi mesto.”
Foto: Mesto knjige