Spet je leto naokrog in v mestih širom po svetu so začeli s pripravami na urbane sprehode Jane’s Walk, ki bodo letos potekali 5., 6. in 7. maja 2017.
Inštitut za politike prostora kot že običajno vabi slovenske organizatorje, da se zberemo na uvodnem srečanju v četrtek, 16. marca 2017 ob 14.30 v Ljubljani na Tržaški 2. Pogovorili se bomo o praktičnih vidikih organizacije sprehodov, o izkušnjah iz preteklih let in tudi o letošnjih novostih. Zainteresirani lahko prijavijo svojo udeležbo na tej povezavi, z organizacijo sprehodov pa se lahko seznanijo tudi s pomočjo Priročnika za organizacijo urbanih sprehodov Jane’s Walk in se nam oglasijo po e-pošti ipop@ipop.si.
Z organizacijo sprehodov, poimenovanih po legendarni ameriški urbani aktivistki Jane Jacobs, so pred enajstimi leti v Kanadi začeli mednarodno kampanjo spodbujanja aktivnega vključevanja prebivalcev v urejanje bivalnega okolja in sočasnega razvijanja urbane pismenosti. Sprehodi, ki jih vodijo prebivalci, delujejo kot neke vrste skupinsko branje lokalnega okolja in kot način javnega razpravljanja o razmerah v prostoru in o potrebnih spremembah. Zato so na sprehodih vedno posebej dobrodošli tudi predstavniki lokalne uprave in politike. Kanadski organizatorji vabijo vse zainteresirane, da se vpišejo kot organizatorji in svoje kraje dodajo na seznam mest, v katerih bodo letos izvedeni sprehodi.
V Sloveniji organizacijo sprehodov od leta 2011 spodbuja Inštitut za politike prostora tako, da marca pozove organizatorje k pripravi sprehodov, koordinira in nudi pomoč pri pripravi, sestavi vsakoletni program sprehodov, skrbi za skupno komuniciranje o akciji ter preko svojih kanalov širi sporočila s sprehodov. Povezovanje slovenskih organizatorjev je namenjeno predvsem povečanju učinkov akcije na nacionalni ravni in zbujanju zanimanja javnosti za bivalno okolje ter neposredno vključevanje prebivalcev v njegovo urejanje. S sprehodi IPoP hkrati tudi promovira peš hojo po vsakdanjih opravkih in opozarja na povezave med kakovostjo bivalnega okolja in pešačenjem kot obliko mobilnosti.
Letos želi IPoP povečati učinke poročanja z urbanih sprehodov, zato bo takoj, ko se bo začel oblikovati seznam sprehodov, posebej povabil k sodelovanju prostovoljce, ki bodo pomagali spremljati pripravo in izvedbo sprehodov ter dokumentirati dogajanje na terenu. Pri tem je bil letos je bil prvič izražen tudi interes za sodelovanje študentov in morda bodo nekateri od njih postali prvi dokumentalisti slovenskih urbanih sprehodov.