Priročniki za skupnostno upravljanje z življenjskimi viri

Organizacije Focus, Umanotera, IPOP in PIC smo v okviru projekta Skupnostno upravljanje z življenjskimi viri pripravile vrsto gradiv, s katerimi želimo podpreti pobudnike in izvajalce skupnostnih projektov pri prevzemanju aktivne vloge v izgradnji svoje blaginje s trajnostnim upravljanjem z življenjskimi viri v svojih okoljih.

Vabljeni k prebiranju in uporabi povsem svežih priročnikov in ostalih gradiv, ki vsebujejo napotke, navodila, vzorce, primere dobrih praks in vse, kar vas lahko podpre pri tem, da projekte uspešno izpeljete in v lokalnih skupnostih ustvarite trajne koristi.

Priročnik za izvajanje skupnostnih projektov (povezava)

Splošni priročnik za izvajanje skupnostnih projektov želi biti koristen vsakomur, ki je izvajalec oziroma spodbujevalec skupnostnega projekta, ne glede na njegovo specifično vsebino.

Priročnik za izvedbo skupnostne sončne elektrarne (povezava)

Skupnostna sončna elektrarna predstavlja projekt, kjer se skupina posameznikov in/ali drugih deležnikov združi v želji po proizvodnji električne energije iz čistega vira – sonca.

Priročnik za ureditev skupnostnega prostora (povezava)

Skupnosti prostor je večnamenski javni prostor, urejen za skupne potrebe prebivalcev določenega območja – soseske.

Priročnik za izvajanje spremljane poti v šolo – pešbus in bicivlak (povezava)

Pešbus in bicivlak sta načina spremljane poti v šolo, pri katerih se učenci v šolo odpravijo peš ali s kolesom v organiziranih skupinah po premišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku.

Vodnik Dovolj za vse – skupnostno upravljanje z življenjskimi viri (povezava)

V vodniku smo predstavili koncept skupnostnega upravljanja z življenjskimi viri in njegovo pomembnost kot obetavnega razvojnega modela, ki lahko sinergijsko odgovori na velike izzive, ki so nam skupni kot človeški civilizaciji in planetarnemu ekosistemu: podnebne spremembe, upadanje biotske raznovrstnosti, degradacijo habitatov ter pohajanje svetovnih zalog ključnih surovin in poceni dostopnih fosilnih energentov, pa tudi napovedi o staranju prebivalstva Slovenije in migracijah, ki jih lahko pričakujemo v prihajajočih desetletjih. Vključeni so opisi 60 domačih in tujih dobrih praks na štirih ključnih področjih: (1) urejanje prostora, (2) samooskrba s hrano, (3) energetska učinkovitost in oskrba z energijo iz lokalnih obnovljivih virov ter (4) lokalno krožno gospodarstvo in trajnostna potrošnja.

Katalog dobrih praks skupnostnega upravljanja z življenjskimi viri (povezava)

Z izbranimi uspešnimi zgodbami želimo navdihovati in motivirati občine, nevladne organizacije, zadruge, civilne iniciative in druge oblike organiziranja na lokalni ravni, da prevzamejo aktivno vlogo pri njihovem množenju in prenosu v svoja okolja.

Biotska raznolikost, ohranjenost narave, voda, gozd, rodovitna tla, obnovljivi viri energije,  policentrična poselitev, kakovost bivalnega okolja in krajinska pestrost – to so prepoznavne značilnosti in razvojne prednosti Slovenije. To so naši življenjski viri. Dovolj jih je, da s  trajnostnim skupnostnim upravljanjem zagotovimo blaginjo za vse in to omogočimo tudi prihodnjim rodovom.

Write a response

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri