Danes je v Kinu Bežigrad potekal posvet Finančni instrumenti: priložnosti za urbani razvoj, ki ga je s podporo IPoP-a organiziralo Ministrstvo za okolje in prostor (MOP). Zbrane na posvetu je pozdravila državna sekretarka Lidija Stebernak, uvodne predstavitve o pomenu finančnih instrumentov pa sta imeli mag. Simona Hočevar iz Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko ter mag. Aša Rogelj z Ministrstva za okolje in prostor.
Udeleženci posveta so se seznanili z Analizo vrzeli na področju financiranja urbanega in teritorialnega razvoja v Sloveniji, ki jo je predstavil Gorazd Ocvirk s PwC. S primeri in izkušnjami iz tujine sta postregla tuja gosta, Mark Duncan iz Manchestra in Ton Overmeire iz Haaga. Oba sta svoje izkušnje bogatila tudi v okviru enega uspešnejših projektov programa URBACT – CSI Europe, pri katerem so partnerji poskušali razširiti razumevanje finančnih instrumentov in poudariti prednosti njihove uporabe za spodbujanje urbanega razvoja.
Uporaba finančnih instrumentov s podporo Evropskih strukturnih in investicijskih skladov predstavlja dolgoročen in učinkovit način vlaganja v rast in razvoj mest, podjetij in posameznikov v državah članicah in regijah EU. Finančni instrumenti podpirajo širok nabor razvojnih ciljev in hkrati ponujajo možnost ponovne uporabe sredstev za nadaljnje naložbe. Sredstva, ki so bila v okviru evropskih skladov v preteklosti usmerjena v naložbe z uporabo finančnih instrumentov, so v zadnjih letih močno narasla. Po pričakovanjih se bo trend uporabe finančnih instrumentov v obdobju 2014–2020 še povečal, k temu pa bo pripomogel tudi Naložbeni načrt za Evropo.
Finančni instrumenti v Sloveniji_ final
151112 The Investing City Presentation
1 comment