Moč začasne rabe / The Power of Temporary Use

Predavanje, sreda 15. aprila 2015, ob 19.00, Fakulteta za arhitekturo (Plečnikova predavalnica), Zoisova cesta 12, Ljubljana

Zapuščena zemljišča in prazne stavbe v mestih se mnogokrat spreminijo v žive in dinamične prostore. Ko propadejo ideje investitorjev in mestnih načrtovalcev se prostori propadlih investicij nemalokrat spremenijo v prostore neformalnih ekonomij, klubskega življenja, športnih in kulturnih dejavnosti, nudijo začetke malim podjetjem itn. V resnici se pogosto ravno v takih prostorih rojeva inovativna urbana kulturna produkcija in nastaja živahna javna sfera. Janin Walter bo predstavila raziskavo skupine Urban Catalyst iz Berlina, ki je med leti 2001 in 2003 raziskovala začasno rabo prostora v petih evropskih mestih. Od tedaj se skupina Urban Catalyst – v praksi in teoriji – posveča možnostim vključevanja neformalnih pobud in procesov v uradno načrtovanje mesta. Za zaključek bo predavateljica kot aktualen primer začasne rabe “od spodaj navzgor” predstavila projekt Holzmarkt iz Berlina: na njem bo pokazala, kakšno vlogo imajo za razvoj mesta začasni uporabniki oz. kakšen vpliv ima lahko začasna raba prostora na načrtovanje mesta.

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku. Udeležba je brezplačna, prijava ni potrebna.

Delavnica, četrtek 16. aprila 2015, od 10.00 do 13.00, knjižnica Urbanističnega Inštituta RS, Trnovski pristan 2, Ljubljana

V prvem delu delavnice bo Janin Walter podrobno predstavila dva različna primera začasne rabe prostora: Holzmarkt iz Berlina, ki izhaja iz začasne rabe nabrežja ob reki Spree v centru Berlina; ter stavba Schieblock v Rotterdamu. Predstavljene bodo strategije in taktike, ki so jih začasni uporabniki izvajali v obeh primerih, ki veljata za uspešna primera začasne rabe prostora z dolgoročnimi učinki.

V drugem delu delavnice bomo povzeli analizo začasne rabe prostora v Sloveniji, ki jo je pripravila delovna skupina Mreže za prostor. Pregledali bomo možnosti in težave, s katerimi se največkrat srečujemo začasni uporabniki prostora v Sloveniji in skupaj s predavateljico razmišljali o tem, na kakšne načine je možno presegati najpogostejše ovire.

Janin Walter je oblikovalka urbanega prostora in umetnica. Študirala je arhitekturo na Tehniški Univerzi in prostorske strategije na Visoki šoli za umetnost, oboje v Berlinu. Od leta 2007 dela v okviru Urban Catalyst Studia na projektih, ki se ukvarjajo z začasno rabo kot načrtovalsko strategijo in na projektih urbanega planiranja, ki temelji na uporabnikih mesta. Od leta 2010 predava in vodi delavnice na temo integracije začasne rabe v načrtovanje mesta. V letu 2013/14 je bila gostujoča profesorica na dodiplomskemu študiju arhitekture na RISEBA v Rigi; predava pa tudi na Inštitutu za arhitekturo Tehniške Univerze v Berlinu.

Urban Catalyst Studio je interdisciplinarna skupina, ki v svojem delu združuje raziskave in prakso. Njihov pristop se je razvil iz mednarodne raziskave Urban Catalyst, ki je potekala v različnih mestih med leti 2001-2003 pod okriljem Tehniške Univerze v Berlinu. Ta raziskava je izpostavila moč začasne rabe v mestih. Leta 2012 je soustanovitelj Urban Catalyst, Klaus Overmeyer, ustanovil Urban Catalyst Studio. Njihovo znanje pomaga vsem, ki iščejo nove poti v spreminjanju prostorov: podpira mestne uprave, razvojne stratege, pa tudi prostorske pionirje. V zadnjih letih je studio Urban Catalyst skladno z naraščajočo kompleksnostjo socialnih problemov razširil svoj raziskovalski profil in instrumente. Danes studio sodeluje s različnimi mestnimi upravami pri načrtovanju mesta, ki temelji na uporabnikih mesta (User based City planning).

Delavnica bo potekala v angleškem jeziku, udeležba je brezplačna. Prijava na delavnico prek spletnega obrazca.

Vabilo

3 comments

Write a response

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri