Maribor: Namesto podpore že obstoječim mrežam in prostorom nov coworking

Mariborski sodelovalni centri morajo sodelovati

Na sedežu Mariborske razvojne agencije (MRA) so včeraj odprli sodelovalne prostore oziroma Coworking Maribor. Za ta projekt je vlada v okviru programa spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013–2018 namenila 628.783 evrov. A pogoj je sodelovanje coworkerjev. Več …

Američanom prodajajmo jajca

Eva Perčič (Coworking Slovenia/Poligon) iz svojih izkušenj mariborskim coworking projektom: “Držite skupaj, borite se za javni denar!” in “Noben prostor ne postane coworking sam po sebi.” Več …

S sončno elektrarno bi pokrili porabo večine električnih naprav

S sončno elektrarno bi gospodinjstvo na območju Ljubljane pokrilo 92 odstotkov svojih potreb po električni energiji, v Portorožu pa 114 odstotkov. Lani bi sončna elektrarna za potrebe povprečnega slovenskega gospodinjstva proizvedla med okoli 3600 kWh in 4500 kWh. Največji potencial za proizvajanje električne energije je bil lani pričakovano na Primorskem, najnižji pa na Dolenjskem. Več …

Občine in vlada še vedno za pogajalsko mizo

Občine bodo še ta teden dobile izračun primerne porabe, 20. januarja pa tudi poplačilo finančne izravnave, ki je pri letošnjih nakazilih še niso dobile. To so slišali predstavniki občin na današnjem sestanku z državno sekretarko ministrstva za finance Matejo Vraničar. Več …

Skriti načrti za novo gozdarsko podjetje

Kmetijsko ministrstvo po lanskem spodletelem poskusu znova ustanavlja podjetje za upravljanje državnih gozdov. Tudi tokrat projekt pripravlja v ilegali, skriva ga celo pred največjo vladno stranko SMC, čeprav naj bi bilo zakonsko ogrodje pripravljeno. Več …

Sanacija primorske železniške proge po lanskem žledu naj bi bila končana (šele) marca

Sanacija po lanskem žledu močno poškodovane primorske železniške proge med Pivko in Borovnico naj bi bila končana marca. Takrat bo po načrtih Slovenskih železnic na progi Logatec-Borovnica po enem tiru stekel promet za električno lokomotivo, delno bo takrat omogočen tudi potniški promet. Več …

Onesnaženost: Na obrobju drva večji problem od prometa

Z zadnjima raziskavama strokovnjakov iz akademskih in zasebnih krogov je postala slika kakovosti zraka v prestolnici bolj jasna. Potrdili so, da vpliv prometa z oddaljenostjo od ceste pada, medtem ko ima nepopolno zgorevanje biomase regionalen vpliv. Več …

Za jedrno infrastrukturo 700 milijard evrov

Za razvoj jedrnega omrežja TEN-T bi do leta 2030 potrebovali okrog 700 milijard evrov finančnih naložb, je zapisano v (devetih) študijah o stanju in potrebah po razvoju v zvezi s koridorji, ki jih je danes objavila evropska komisija. Več …

S skrpucalom do evropskih milijard?

Medtem ko večji del stroke meni, da dokumentu, ki bo do konca meseca v javni obravnavi, sploh ne pritiče ime strategija, na ministrstvu za infrastrukturo čedalje glasneje poudarjajo, da je dokument brez konkretnih rešitev zapovedal Bruselj zaradi črpanja evropskega denarja. Več …

Nadaljevanje gradnje avtocest

Brez krovnega poroštvenega zakona, ki bi omogočil refinanciranje obveznosti državne avtocestne družbe, jih le-ta najkasneje čez leto in dan ne bo mogel servisirati, je v državnem svetu napovedal član poslovodstva Darsa Franc Skok. Več …

Za prijavo pobranih najemnin še tri dni časa

Samo še do četrtka, torej do 15. januarja, imajo fizični lastniki čas, da finančni upravi (Furs) na posebnem obrazcu, ki je dostopen tudi na spletnih straneh Fursa, posredujejo podatke o najemninah, ki so jih v lanskem letu pobrali od fizičnih najemnikov svojih nepremičnin. Več …

Energetske izkaznice: Nepremičninske agencije umikajo oglase

Energetski izkazničarji si manejo roke. Naročila izkaznic gredo v nebo in mnogi izdelovalci pred februarjem novih strank sploh ne sprejemajo več. Nekatere nepremičninske agencije so zato že umaknile praktično vse javne objave oglasov z nepremičninami. Več …

Polom z delilniki na radiatorjih bi ministrstvo nadgradilo z vodomeri na pipah

Po delilnikih na radiatorjih lahko etažne lastnike dobrih 300.000 stanovanj letos doleti še zahteva po vgradnji nekajkrat dražjih vodomerov na vse pipe v njihovih stanovanjih. Če ne gre za lapsus ministrstva za infrastrukturo, bo tako določil novi pravilnik o delitvi stroškov, ki je trenutno še v javni obravnavi. Ta uvaja pomembne novosti tudi pri delilnikih. Več …

Popolna zmešnjava s prometno ureditvijo

Podžupan Koželj bi imel tako imenovani skupni prometni prostor, oddelek za urejanje prostora govori o območju za pešce, direktor LPP opozarja, da morajo avtobusi voziti najmanj 30 kilometrov na uro, medtem ko dr. Lipar s Prometnotehniškega inštituta poudarja, da so občinske zamisli skregane z vsakršno prometno logiko. Več …

Zime vedno toplejše, zimska služba enaka

»Nič se ni spremenilo, kolesarske steze so v petem prednostnem razredu, v praksi pa odlagališče spluženega snega,« pravi Janez Bertoncelj, nekoč pooblaščenec za kolesarjenje v Mestni občini Ljubljana. Kljub temu je kolesarjev čedalje več. Več …

MOL: Širitev Dunajske »miruje«

Glavni ukrep prometne politike MOL bo v prihodnjih dveh letih prenova Slovenske ceste. Predvideno širitev Dunajske, ki je lani povzročila precej buren odziv javnosti, je občina umaknila iz načrtov za prihodnji dve leti. Če gre verjeti osnutkoma proračunov za to in prihodnje leto, širitve ne bo vsaj do leta 2017. Več …

Vilo Urbano že v preteklosti gradili mimo gradbenega dovoljenja

Čeprav so tako v Hoferju kot v Lekarni Ljubljana napovedovali odprtje novih poslovalnic v Vili Urbana za december, poslovni prostori v mezaninu še samevajo. Zapleta se s pridobitvijo uporabnega dovoljenja, saj v postopku želijo biti udeleženi tudi nekateri solastniki objekta, ki so ugotovili, da je podjetje Jožeta Anderliča že v preteklosti izvajalo dela v nasprotju z gradbenim dovoljenjem. Več …

Žale letos brez velikih naložb

Poslovni načrt javnega podjetja Žale za letošnje leto, ki ga bodo potrjevali na januarski seji mestnega sveta, je skromen oziroma ni naravnan razvojno. Pri naložbah namreč ni predvidenih nobenih večjih, denimo širitve pokopališč v Polju ali Sostrem, temveč bodo skrbeli le za najnujnejše prenove obstoječega. Več …

Stožice: Grep menda našel vlagatelja

Direktor Grepa Oktavijan Aram zagotavlja, da naj bi se eden izmed potencialnih vlagateljev resno zagrel za nakup Grepa in s tem tudi njegove nasedle naložbe v Stožicah. Družba, katere imena ni razkril, naj bi že pripravljala ponudbo. Več …

Del Prul s Špico pod spomeniško zaščito

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je podal predlog Mestni občini Ljubljana, da zaradi bogatih najdb in zgodovinskega pomena zavaruje arheološko najdišče Prule, in pristojni na občini so že začeli pripravljati odlok o razglasitvi tega ožjega prulskega območja za kulturni spomenik lokalnega pomena. Kot je razvidno iz načrtov, bi zavarovano območje obsegalo dobro polovico Prul, med Ljubljanico in Prijateljevo ulico oziroma med Gruberjevim nabrežjem in Zvonarsko ulico, kjer so v preteklih arheoloških raziskavah našli številne dokaze o življenju v preteklosti. Več …

Ateljejev premalo, a so oddani za nedoločen čas

Mladim umetnikom je v Ljubljani na voljo šest bivalnih ateljejev, ki so v lasti javnega stanovanjskega sklada. Kljub zelo skromnemu številu sklad ateljeje oddaja za nedoločen čas, kar pomeni, da jih najemnik zaseda, dokler se sam ne odloči, da se bo izselil. Več …

Kljub rekordu turistov v Ljubljani zasedena manj kot polovica postelj

V glavnem mestu je bilo od januarja do decembra lani zasedenih 722.478 postelj oziroma nočitev, kar pomeni 47,4-odstotno zasedenost, kažejo dnevni podatki o zasedenosti prenočišč, ki jih hoteli in drugi ponudniki pošiljajo turistično informacijskim centrom (Tic). Več …

Plačilo na parkomatih kmalu tudi z esemesom

Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice letos načrtuje pozitivno poslovanje z dobrimi 400 tisočaki dobička. Odpreti nameravajo novo parkirišče ob Povšetovi ulici in prevzeti upravljanje novozgrajenih pristanov na Špici, kmalu pa naj bi bilo mogoče parkirnino na parkomatih plačevati tudi s kratkim telefonskim sporočilom. Več …

Po dolgotrajni zapletih nov materinski dom obljubljajo čez leto dni

Letošnje leto vendarle prinaša pozitivne novice za matere z otroki v materinskem domu na nadomestni lokaciji na Celovški. Po zagotovilih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo nov materinski dom na Jarški končan do februarja prihodnje leto. Več …

Varuhi bralnega parka so nanj pozabili

Labirint umetnosti, bralni park ob Chengdujski na Fužinah, ki ga tvori skoraj tristo dreves, kanadskih čug, posajenih v polžasto zavitih krogih, prav nič ne spominja več na tistega ob odprtju leta 2010. Pa ne le zaradi višjih dreves, temveč predvsem zaradi slabega vzdrževanja. Več …

 

Bratko Bibič: Še vedno drži, Ljubljana je vas, ki ji pravijo mesto

Saj veste, komaj kakšnega glasbila se drži toliko klišejev kot harmonike. Ta stran je prekratka, da bi razgrnili vse razsežnosti hrepenenja in mitologizacije – za to v roke vzemite knjigo Harmonika za Butalce – jih pa s filozofom, glasbenikom in njenim avtorjem Bratkom Bibičem nekaj le odstremo. Tudi manj pričakovane. Več …

Jeseniški skladovi bloki zamakajo in plesnijo

V komaj pet let starih in slabo zgrajenih blokih republiškega stanovanjskega sklada imajo stanovalci hude težave. Čeprav kleti zamakajo že vse od konca gradnje, vdori vode še niso odpravljeni, kvarijo se dvigala, dodatne stroške pa plačujejo kupci stanovanj in najemniki. Več …

Trentarji spet ujeti, snega pa le za vzorec

Prebivalce v dolini Trente v bovški občini mineva potrpljenje, ko kljub mili zimi cesta čez Vršič ni vseskozi splužena in prevozna. Država je zaradi varčevanja dvignila roke, zato cestni podjetji na primorski in gorenjski strani prelaza načeloma ne plužita. Trentarji opozarjajo na gospodarsko škodo. Več …

Ministrica Majcnova z varuhinjo človekovih pravic tudi o Lafarge Cementu

Z Ministrstva za okolje in prostor sporočajo, da se je ministrica Irena Majcen danes na delovnem sestanku srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer in da je beseda med drugim tekla tudi o postopku za izdajo okoljevarstvenega dovoljenje v primeru Lafarge Cement, izdaji dovoljenj za uporabo vode ter problematiki onesnaženosti in hrupa. Več …

»Legalizacija romskih naselij poteka prepočasi«

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer s sodelavci se je včeraj sestala z novim novomeškim županom Gregorjem Macedonijem. Beseda je tekla tudi o reševanju pereče romske problematike. Več …

Več potnikov na mestnih avtobusih Marprom

Mestni avtobusni prevoznik Marprom je lani po še nepopolnih podatkih prepeljal skoraj dva odstotka več potnikov kot leto prej, pri tem pa je v novo leto zapeljal s pozitivnim poslovnim rezultatom. Letos nameravajo vozni park posodobiti z osmimi novimi avtobusi dolžine do devet metrov. Več …

Razgledni stolp v Lendavi bo zgradil Pomgrad

Po treh krogih pogajanj je občina Lendava končala postopke izbire izvajalca za gradnjo razglednega stolpa. Za 1.427.000 evrov in DDV ga bo zgradil soboški Pomgrad. Družbi SGP Pomgrad bo 45 metrov visok stolp s kavarnico na vrhu in vinoteko v pritličju pomagala graditi Nafta Strojna Lendava s podizvajalcema SGP Pomgrad – Gradnje in Mobitex iz Čentibe. Omenjene družbe so bile izbrane zato, ker so oddale najugodnejšo ponudbo, pravijo na občini. Več …

Grad in posestvo Turnišče še ne vesta, da sta že dobro leto občinska

Do jeseni prihodnjega leta mora ptujska mestna občina začeti obnavljati grad Turnišče in že jeseni 2020 mora biti obnovljen, predan v uporabo in odprt za javnost. Tako se je obvezala v 6. členu pogodbe z državo, po kateri je spetembra 2013 dobila celotni grajski kompleks Turnišče v last. Če pogodbe ne bo uresničila (ali pa pogodbenih obveznosti podaljšala), bo Turnišče spet postalo državno. Več …

 

Dediči graščakov s tožbo nad občino Prebold

Otrokom pokojnega denacionalizacijskega upravičenca Aleša Paulina so dvorec vrnili leta 2007, vendar ga nameravajo začeti vzdrževati šele, ko bo končan sodni postopek za 17 parcel, ki jih je občina med denacionalizacijskim postopkom prodala. Občino tožijo tudi zaradi najemnine. Več …

Beraški turizem je uničil Rakuschev mlin

Malo pred poldnevom v ponedeljek 6. oktobra je iz hiše nasproti Rakuschevega mlina stopil Celjan. Tedaj je iz mlina priteklo pet moških z nahrbtniki. Prečkali so železniško progo in zbežali proti mestu. Ko se je občan uro kasneje vračal domov, je bil mlin že v plamenih. Gasilci so gasili, Celjan pa je med radovedneži opazil štiri izmed petih moških. Pokazal jih je policistom. Več …

Drevje bo ležalo še globoko v pomlad

Več kot 5000 kubičnih metrov pred letom še kakovostnega lesa že skoraj leto dni leži na tleh za gradom Snežnik. In to zato, ker v zemljiški knjigi še vedno piše, da je gozd v družbeni lasti. Ukrepati je morala gozdarska inšpektorica. Več …

»Garderobe v telovadnici so kakor kurnik«

Starše šoloobveznih otrok na Rakeku mineva potrpljenje. Opozarjajo, da je telovadnica za izvajanje športne vzgoje popolnoma neprimerna. Župan odgovarja, da otroci niso ogroženi in da bo nova dvorana zgrajena najprej leta 2017, če jim država prihodkov ne bo dodatno zniževala. Več …

Bločanom knjižnica in infrastruktura ob jezeru

Največji bloški investiciji v tem letu bosta širitev knjižnice in ureditev okoljske infrastrukture v naselju Volčje oziroma ob Bloškem jezeru. Finančni načrt občine Bloke, kot ga predvideva osnutek, ki ga bodo občinski svetniki obravnavali danes, bo znašal le 1,76 milijona evrov oziroma skoraj pol manj, ko je znašal lanski. Župan Jože Doles je pojasnil, da so upoštevali znižano povprečnino 525 evrov, »poleg tega letos nismo zasledili razpisa za evropski denar, na katerega bi se lahko prijavili«, pojasnjuje župan Jože Doles. Več …

Črne gradnje: UE Piran zavrnila zahteve družine Türk

Vse kaže, da ima družina Türk v Parecagu sedež gospodarske družbe, in ne počitniške hiše, in zbiralnik vode (namesto bazena). Metka Türk nam danes namreč ni želela v podrobnosti pojasniti, kaj so zaprosili upravno enoto. Odgovorila je le, da odločbe upravne enote ne morejo komentirati, ker je še niso prejeli. Spletni portal MMC RTV Slovenija je namreč poročal, da je UE Piran zavrnila zahtevo družine Türk za spremembo gradbenega dovoljenja. Več …

Türkova vila še vedno čaka na rušenje

Upravna enota Piran je zavrnila zahtevo družine Vitoslava Türka za spremembo gradbenega dovoljenja za nelegalno gradnjo na Parecagu, poroča spletni portal RTV Slovenija. Odločba upravne enote v zadevi še ni dokončna, zato ta ne vpliva na nadaljevanje inšpekcijskega postopka, pa so pojasnili na Inšpektoratu RS za okolje in prostor. Več …

Skozi predor Markovec poleti, če ne bo pritožb

»Nobenih razlogov za pritožbo na izbor izvajalca ni. To je CPG Nova Gorica. Sredi februarja bi lahko podpisali pogodbo, marca oddali delo, hitra cesta Koper–Izola s predorom pa bi bila lahko do poletja odprta za promet,« je včeraj povedal Franc Likar iz DRI upravljanje investicij, nadzorni inženir osem let dolge gradnje tega primorskega predora. Več …

Mladi v navzkrižnem ognju med županom Popovičem in Markom Brecljem

V prostorih Mladinskokulturnega centra (MKC) Koper ne deluje le Društvo prijateljev zmernega napredka, ki ga vodi umetnik Marko Brecelj. Na Gregorčičevi 4 ima prostore še sedem neformalnih skupin, ki se bojijo, da bodo zaradi spora med županom Borisom Popovičem in Brecljem ostali na cesti. Občina je namreč Breclja obvestila, da se mora v roku enega meseca izseliti, ob tem pa očitno pozabila na tiste, ki so dejansko mladi in ravno tako domujejo na tem naslovu. Več …

Hitra cesta Koper–Izola se nasmiha CPG

Na pogajanjih za posel dokončanja del na trasi hitre ceste Koper–Izola, ki se jih je udeležilo pet povabljenih ponudnikov, je najnižjo ceno podalo podjetje CPG Nova Gorica. V naslednjih dneh bodo na Darsu izbrali najboljšo ponudbo, temu pa bo sledil sklep o oddaji javnega naročila, ki ga bo moral potrditi še nadzorni svet Darsa. Več …

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri