Naglica pri rušenju kulturnih spomenikov

Arhitekti bi Rakuschev mlin podprli, občina pa hiti z rušenjem

V imenu podpornikov za ohranitev Rakuschevega mlina sta včeraj Aleš Žmavc in Katja Saje na odgovorne naslovila strokovno pobudo in idejni projekt, kako stavbo mlina obvarovati pred rušenjem. Prepozno. Po naročilu Mestne občine Celje je včeraj dopoldne celjski Remont objekt že začel rušiti. Več …

Mestna občina Celje začela rušiti Rakuschev mlin

Celjski Remont je danes zjutraj po naročilu Mestne občine Celje začel z vrha proti temeljem rušiti zaščiteni spomenik kulturne dediščine, ki ga je 6. oktobra prizadel požar. Tega ni mogel preprečiti ne del celjske javnosti, ne arhitekturna in kulturno zgodovinska stroka. Občina ima namreč v rokah odločbo gradbene inšpekcije, da je poslopje nevarno za okolico in da se lahko zruši ter ga je potrebno zaradi tega odstraniti. Več …

Število prebivalcev se je najbolj povečalo v Ljubljani, 58 naselij praznih

V Sloveniji je bilo 1. julija 2014 2.061.623 prebivalcev, ki so živeli v 5977 naseljih, 58 naselij pa je bilo brez prebivalcev. Število prebivalcev se je po navedbah republiškega statističnega urada najbolj povečalo v Ljubljani. Med manjšimi naselji so tudi taka, katerih prebivalci so sami moški ali same ženske. Več …

Prenova Plečnikovega stadiona vse bolj oddaljena

Spor med stanovalci Fondovih blokov in družbo Bežigrajski športni park (BŠP) glede prenove Plečnikovega stadiona je po več mesecih zatišja spet aktualen. Agencija za okolje je namreč še enkrat izdala negativno okoljevarstveno soglasje za Pečečnikov načrt, občina pa je na ponedeljkovo sejo mestnega sveta kot dodatno točko uvrstila podaljšanje pogodbe za BŠP za eno leto. Več …

Arso zavrnil izdajo okoljevarstvenega soglasja za obnovo Plečnikovega stadiona

Agencija RS za okolje je z odločbo zavrnila izdajo okoljevarstvenega soglasja za projekt Bežigrajskega športnega parka oziroma obnove Plečnikovega stadiona. Na agenciji so za STA pojasnili, da so odločbo izdali 27. novembra, razlog za zavrnitev pa so po njihovih pojasnilih visoko presežene mejne vrednosti kazalcev hrupa v času gradnje. Več …

Plečnikov stadion: Pečečniku že drugič košarica

Načrte Joca Pečečnika, da bi prenovil Plečnikov stadion, je ponovno ustavila agencija za okolje. Ta je konec novembra še enkrat presodila, da družbi Bežigrajski športni park ne more izdati okoljevarstvenega soglasja. Vzrok je prevelik hrup v času gradnje. Več …

Že bager bi bil preglasen

V družbi Bežigrajski športni park za nepridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za prenovo Plečnikovega stadiona krivijo nerealno zakonodajo, ki ne omogoča več pridobitev dovoljenj za začasno preseganje dovoljenih vrednosti hrupa. Več …

Frankopanska ulica: Požvižgajo se na lastne dokumente

Dolgoletna želja prebivalcev Frankopanske ulice, da bi se del te ulice iz slepe preobrazil v enosmerno z izvozom na Celovško cesto, se te dni uresničuje. A bližnji stanovalci so vseeno razočarani, saj pravijo, da poseg niti približno ni v skladu s sprejetim občinskim prostorskim načrtom, pri katerem so sodelovali s svojimi pripombami. Mestni občini Ljubljana tudi očitajo, da poseg opravljajo brez gradbenega dovoljenja in da jih sploh niso obvestili o začetku gradbenih del. Slednje na mestni občini zanikajo. Več …

Spletni servis za občane: Za občino korektor, za občane fasada

Več kot deset tisoč pobud so občani poslali na MOL od leta 2008, ko je začel delovati spletni servis Pobude meščanov. Samo na 54 od njih na občini doslej še niso odgovorili. Eden od naših bralcev medtem opozarja, da je vse več odgovorov odklonilnih, kdaj celo arogantnih. Več …

Ljubljana na natečaju Access City Award prejela bronasto priznanje

Mestna občina Ljubljana je na natečaju Access City Award 2015 v Bruslju prejela bronasto priznanje. S prejetim priznanjem je tako Ljubljana prišla v sam vrh evropskih mest na področju dostopnosti javnega prostora osebam z oviranostmi, so sporočili z občine. Na letošnjem natečaju, ki preverja dostopnost javnega prostora osebam z oviranostmi in ga razpisuje Evropska komisija, je sodelovalo več kot 60 evropskih mest. Zlato priznanje je prejelo mesto Boras (Švedska), srebrno Helsinki (Finska), bronasto pa Ljubljana. Več …

Osrednji del Slovenske odprt za del prometa

Osrednji del Slovenske ceste je od danes ponovno odprt za mestne avtobuse, taksije ter za dostop stanovalcev in dostavnih vozil. Promet naj bi po zahodnem delu ceste ob Nami stekel že zjutraj, a so se dela zavlekla, zapora je bila umaknjena okoli poldneva, so za STA pojasnili na MOL. Vzhodni del ceste ob pošti bo predvidoma zaprt še en mesec. Več …

Neznanci olupili in polomili drevesa

Od sredine novembra so vandali na treh koncih Ljubljane poškodovali skupno več kot 55 dreves. Najbolj so se znesli nad mladimi drevesi na Koseškem bajerju, kjer so na občini že začeli odpravljati škodo pri okoli petdesetih drevesih. Samo na odseku Poti spominov in tovarištva (PST), ki vodi mimo novih prostorov fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo ter fakultete za računalništvo in informatiko, je poškodovanih vsaj deset dreves. Več …

 

Pot na Rožnik bodo sanirali šele spomladi

Za propadajočim hotelom Bellevue vodi makadamska pot na Rožnik, ki jo v vsakem dežju, ne le ob hudih nalivih, odnaša, pesek pa po asfaltirani cesti Pod gozdom prinese vse do blokov soseske Stara cerkev. Več …

Poplave po glavnem mestu naredile za 1,5 milijona evrov škode

Skupna ocenjena škoda ob oktobrskih in novembrskih poplavah na območju Ljubljane znaša dobrih 1,5 milijona evrov, je za STA dejal Roman Lavrač iz ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo. Prizadetim občanom bo Mestna občina Ljubljana izplačala denarno pomoč, ki jo bodo prejeli konec marca oziroma aprila. Več …

Boj za lastništvo bloka na Kvedrovi

Ljubljansko okrožno sodišče je pred kratkim odločilo, da stanovanjski blok na Kvedrovi 17 s stavbiščem ni last Gradisa G, temveč mestnega stanovanjskega sklada. Pa tudi, da se izbriše tri milijone evrov vredni hipoteki, ki ju je podjetje vpisalo na to nepremičnino v korist Gorenjske banke. Sodba še ni pravnomočna. Več …

Z vsakim letom prodaja peša

Občinski podatki kažejo, da prodaja mestnih nepremičnin od leta 2010 vztrajno pada. Občina je do sedaj uresničila le približno pet odstotkov načrtovanih prodaj. Mestna občina Ljubljana je v zadnjih tednih na svoji spletni strani objavila množico javnih dražb za prodajo nepremičnin. V zadnjih mesecih letošnjega leta očitno poskuša pridobiti še kaj denarja v mestni proračun. Spomnimo, trenutno veljavni proračun določa, da bo občina prodala za nekaj več kot 19 milijonov evrov zemljišč in več kot 24 milijonov evrov poslovnih prostorov oziroma stavb. Več …

Kamnik odporen proti nesrečam

Mesto Kamnik bo jutri prvo v Sloveniji prejelo certifikat Združenih narodov “mesto in občina, odporna proti nesrečam”. V mestu in občini, ki je tudi na državni ravni prepoznano kot mesto, kjer se učinkovito in napredno spopadajo z varstvom pred naravnimi in drugimi nesrečami, pričakujejo, da jim bo sodelovanje v družbi 2200 proti nesrečam odpornih mest dodatno pomagalo prepoznati ozka grla v njihovem sistemu varstva in zaščite. K temu naj bi pripomoglo tudi periodično ocenjevanje in sprotno izmenjavanje izkušenj, ocenjujejo na občini Kamnik. Več …

V tujini ni velikih subvencij za žičničarje

Ob težavah Boštjana Čokla s financiranjem bohinjskega smučišča, ki od države pričakuje izdatno subvencioniranje, smo pogledali, kako je s tem v tujini. Žičničarji so bolj ali manj prepuščeni samim sebi, a naložbe štejejo v desetinah milijonov. Več …

Termoelektrarna Trbovlje onesnaževala stokrat bolj kot promet

Vmesecu dni bo znano, ali je bila država uspešna na oktobrskem razpisu za sredstva iz evropskega projekta Life. Dodatnih desetih milijonov evrov za izboljšanje kakovosti zraka bi bilo deležno Zasavje, eno od sedmih najbolj onesnaženih območij v državi. Več …

Mariborska občina v leto 2015 s prazno blagajno, za občane se obetajo podražitve

Vodstvo mariborske občine se je pred pripravo izhodišč za proračuna v naslednjih dveh letih, ki naj bi jih mestni svet predvidoma obravnaval 23. decembra, javnosti odločila naliti čistega vina glede stanja mestnih financ. Denarja ni za skoraj nič več od tistega, kar mora občina pokriti po zakonu, zato se občanom obetajo podražitve na vseh koncih. Več …

Projekt »ameriške univerze« v Mariboru na mrtvi točki

Čez poldrugo leto bi se morali na tako imenovano ameriško univerzo v Mariboru vpisati prvi študentje, vendar se na lokaciji na Studencih za zdaj ni zgodilo še ničesar, kar bi kazalo, da se bo to tudi uresničilo. Gradbena jama sameva, kuvajtski poslovnež Hilal Arnout pa je po velikih napovedih marca letos Maribor na kratko obiskal le še enkrat. Več …

Aktivni so le dolgovi Maksa

Čeprav je ob Ruški cesti v Mariboru, kjer naj bi v ogromni zevajoči luknji kuvajtski poslovnež Hilal Arnaout postavil mednarodno univerzo, vse še mirno, saj se njegovi smelo napovedani načrti, s katerimi se kiti tudi mariborski župan Andrej Fištravec, zamikajo, pa je prav zaradi tega zemljišča pestro na sodišču oziroma v stečajnem postopku. Več …

Plinski avtobusi zamenjali odslužene

V mestnem potniškem prometu je danes začelo voziti pet novih avtobusov na stisnjen zemeljski plin (CNG). Za 1,2 milijona evrov vreden nakup je občina pridobila 970.000 evrov nepovratnih sredstev. Več …

Občina Benedikt: Kraj, kjer nepremičninske krize ni

V nasprotju z večjim delom države, kjer je kriza povsem ustavila stanovanjsko gradnjo, se v »žepni« občini Benedikt lotevajo novega velikega nepremičninskega projekta. Domače podjetje Juven je na vzhodnem robu kraja začelo graditi stanovanjsko sosesko B-15 s 60 stanovanji v petih stanovanjskih stolpičih in še 40 stanovanjskimi hišami. Več …

Neuradno: septembra v Pomurju 4 milijone škode zaradi poplav

Po grobi in neuradni oceni so septembrske poplave v Pomurju povzročile za kakšne štiri milijone evrov škode na objektih, infrastrukturi in v kmetijstvu. Prav tako neuradno so stroški vseh intervencij znašali 750.000 evrov. Včerajšnja analiza poplav je pokazala dobro delovanje vpletenih in nekaj slabosti. Več …

Abidovu bi vrnili kupnino, a zadržali kazen

Občina Ravne si prizadeva, da bi propadajoči zdraviliški kompleks Rimski vrelec, ki ga je pred poltretjim letom prodala ruskemu imunopatologu dr. Musi Abidovu, dobila nazaj. Abidovu bi vrnili kupnino, zmanjšano za znesek pogodbene kazni, da bi se s tem izognili dolgotrajnim sodnim postopkom. Več …

»To niso želje nekih lokalnih šerifov«

Koroški župani so razočarani nad izhodišči države za črpanje evropskih kohezijskih sredstev v prihajajoči finančni perspektivi do 2020. Menijo, da bodo občine, da bi počrpale vsaj nekaj denarja, prisiljene v izvajanje projektov, ki jim niso prednostni, tisti, ki pa so osnova za preživetje in razvoj regije, pa ostajajo prezrti. Več …

Gašperšič županom še sklestil pričakovanja

Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič na vprašanja o novi prometni študiji, s katero država upravičuje krčenje načrtov glede tretje razvojne osi na Koroškem, gospodarstvenikom odgovarja, da je »potrebna in prometno upravičena« avtocesta do Velenja. Županom to potrjuje sume, da ceste na Koroško še dolgo ne bo. Nezadovoljni z odgovori ministra zdaj zahtevajo obisk Mira Cerarja. Več …

Na Notranjskem je vreme “tema”

Postojnski gasilci so včeraj postavili še eno pregrado z vrečami s peskom in folijo, s katero so pred počasi naraščajočo vodo zavarovali hišo. Znova se je pojavil tudi žled, ki pa ni primerljiv s februarskim. Letošnja meteorološka jesen je toplejša od doslej rekordne leta 2006. Več …

Snežniški biser končno z gostinsko ponudbo

Obiskovalci gradu Snežnik po desetletjih ne bodo več trpeli lakote in žeje, če si s seboj ne bodo prinesli hrane in pijače. Tamara in Boštjan Ule iz podjetja Elgo-Nova sta odprla vrata gostišča Pristave Snežnik, s katerim je grad končno dobil tudi gostinsko in namestitveno ponudbo. Več …

Gradbišče pripravljeno, pogodba še v predalu

V šempetrski bolnišnici dr. Franca Derganca so pripravljeni na začetek gradnje urgentnega centra. Ta naj bi se po ustnih zagotovilih vlade začel čez teden dni. V bolnišnici so že preselili helidrom, kjer bodo med gradnjo stala dvigala, in izpraznili povezovalni trakt med staro in novo bolnišnico. Več …

Na portoroškem letališču jutri vendarle prvi Italijani

»Dokler letalo ne pristane, raje ne bi govoril,« je pred prihodom prvega letala na redni čarterski liniji med portoroškim letališčem, Salernom in Rimom zadržano dejal Jadran Furlanič, direktor Turističnega združenja Portorož. Jutri namreč vendarle pričakujejo letalo, ki bi moralo goste iz južne Italije pripeljati že za prvi maj. Urnik poletov je že objavljen do 7. aprila. Najcenejši paket – 365 evrov. Več …

V Serminu optimistično v prihodnost

»Vidimo luč na koncu tunela, upamo, da ni vlak,« je dejal direktor Konzorcija Sermin Dimitrij Vivoda po tem, ko so podjetniki iz Obrtne cone Sermin dobili prva uporabna dovoljenja za svoje prostore. Po približno desetih letih bodo številni koprski podjetniki v coni zares zadihali šele prihodnje leto. Dolgo so čakali, cena je zato visoka. Več …

 

Po 47 letih od prvega je drugi tir na slepem tiru

V Luki Koper so včeraj na tiho slavili 47-letnico prvega tira. Na slovesno odprtje pomembne infrastrukture se je pripeljal predsednik države Josip Broz Tito s soprogo Jovanko. Spremljala sta ga Sergej Kraigher in Miha Marinko, v Kopru pa ga je sprejel Danilo Petrinja, prvi direktor Luke Koper, ki je bila investitorka v prvi, 32 kilometrov dolg tir. Več …

Gašperšič resno računa na vlaganja v drugi tir v sklopu evropskega naložbenega načrta

Slovenija zelo resno računa na vlaganja v drugi tir v sklopu 315-milijardnega naložbenega načrta za Evropo, je danes v Bruslju poudaril minister za infrastrukturo Peter Gašperšič. Sicer je predlagala več infrastrukturnih projektov v skupni investicijski vrednosti štirih milijard evrov, zasebne vlagatelje naj bi privabljala s koncesijami. Več …

Ljubljančanom je najljubša Hrvaška

V GfK Slovenija so nedavno izvedli raziskavo z naslovom Slovenci in sosednje države, s pomočjo katere so želeli ugotoviti, kako dobro se Slovenci, prebivalci različnih regij, razumemo s sosednjimi državami in njihovimi državljano. Več …

Tudi na Dunaju tarnamo, ampak na visoki ravni

Ernst Woller, poslanec dunajskega deželnega zbora in mestni svetnik, pristojen tudi za kulturo, je prejšnji teden Ljubljano obiskal na tradicionalni Dunajski večer. Zadnjič je bil pri nas pred osmimi leti, ob ponovnem kratkem obisku pa razen občutno povečanega območja za pešce in živahnih lokalov večjih sprememb ni opazil. S poslancem iz mesta, po katerem se Ljubljana rada zgleduje, smo se pogovarjali o sodelovanju med prestolnicama in mestni kulturni politiki. Več …

Eno podžupansko mesto za boj proti revščini

Čeprav na lokalni ravni ni mogoče vplivati na socialno politiko države, je vloga mestne oblasti pri reševanju socialnih problemov ključna, menijo v belgijskem mestu Kortrijk. Ker vse več ljudi živi v pomanjkanju, so eno podžupansko mesto namenili boju proti revščini. Več …

Zapri
IPoP © Copyright 2018. Vxe pravice pridržane Zasebnost Pravni zaznamki
Zapri