IPoP pod okriljem Meseca prostora s financiranjem MzIP izvaja delavnice NAČRTUJEMO SVOJE DOMIŠLJIJSKO NASELJE za osnovnošolske otroke. V ponedeljek sta bila Tatjana Marn in Tadej Žaucer na OŠ Antona Martina Slomška na Vrhniki in izvedla dve delavnici v obeh četrtih razredih.
Zdravo življenjsko okolje je nujno za življenje, zato se je o urejanju prostora treba znati pogovarjati. V razredu smo se pogovarjali o načrtovanju naselja, v kakršnem bi radi živeli, in ga zasnovali s pomočjo lesenih hišk na načrtu. Kjer se med seboj nismo strinjali, smo se pogovarjali še malo in še malo … Če ne bi bili omejeni z dvema šolskima urama in šolskim zvoncem, nam tem ne bi zmanjkalo. Dogovorili smo se, da gozda ne bomo pozidali, čeprav bi radi živeli v njem in da tudi tik ob reki ne bomo gradili, čeprav so v njej super ribe. Šolo smo postavili na sredo, da jo bomo imeli vsi blizu. Tisti, ki so radi na samem, pa so pri sebi sklenili kompromis med kratko potjo in občutkom samote tako, da so si hiške postavili v naselje, a ob rob gozda ali travnika. Tistim, ki so se odločili, da so radi skupaj in so si zgradili super nebotičnik, smo za nagrado, ker niso potratni s prostorom, namenili najlepši pogled in lego tik ob šoli in parku.
Z delavnico krepimo zavedanje o pomenu prostora ter pravicah in dolžnostih posameznika in družbe v zvezi z urejanjem prostora. Otroci iz lastnih izkušenj pri igri z načrtovanjem razumejo, da je treba s prostorom skrbno gospodariti, saj je skupen in omejen vir. Razumejo, da je treba osebne in skupne interese uskladiti, skleniti kakšen kompromis in rešitve usklajevati med seboj. Delavnica je bila učencem všeč. Pravijo, da bi jo z veseljem ponovili.
V naslednjem tednu bomo podobne delavnice izvedli tudi v Ljubljani, najprej v torek, 21.10.2014 v Osnovni šoli Dravlje, v petek, 24.10.2014 pa še dve delavnici v Osnovni šoli Poljane.
Fotografija: IPoP (CC BY-NC 4.0)