Inštitut za politike prostora v sodelovanju z lokalnimi nevladnimi organizacijami že tretje leto zapored pripravlja urbane sprehode Jane’s Walk, ki bodo potekali 4. in 5. maja 2013 v več mestih po Sloveniji. Namen urbanih sprehodov je ozaveščanje o pomenu pešačenja po vsakdanjih opravkih. Letos se nam lahko pridružite v Celju, Idriji, Izoli, Kamniku, Mariboru, Metliki, Piranu, Škofji Loki, Šmarju pri Jelšah in Velenju, več sprehodov pa bo tudi tokrat potekalo v Ljubljani.
Urbani sprehodi Jane’s Walk so približno uro in pol dolgi vodeni sprehodi po mestnih četrtih, ki ozaveščajo o pomenu pešačenja po vsakdanjih opravkih in o vplivu pešcev na urejanje mestnega prostora. Namenjeni so povezovanju prebivalcev s sosesko, spodbujanju pripadnosti območju bivanja in ozaveščanju o pomenu mestnih četrti. Obenem sprehodi odpirajo priložnost za pogovor o težavah,s katerimi se stanovalci dnevno soočajo, ter omogočajo oblikovanje pobud, kako soseske narediti privlačnejše in prijetnejše za življenje.
Urbane sprehode Jane’s Walk organizirajo in vodijo prostovoljci, udeležba na njih je brezplačna. Glavna značilnost urbanega sprehoda je pogovor, ki ga spremlja. Vodja sprehoda skozi pogovor izpostavlja urejenost prostora z vidika pešačenja, pripoveduje zgodbe o soseski, v pogovor vključuje zanimive goste in spodbuja ostale udeležence, da delijo svoja mnenja in opažanja.
Inštitut za politike prostora je lani v sodelovanju z 12 lokalnimi nevladnimi organizacijami in povezanimi posamezniki ob podpori projekta »Mreža za prostor« že drugič pripravil Urbane sprehode Jane’s Walk. V osmih mestih po Sloveniji je potekalo 13 urbanih sprehodov. Prek 230 udeležencev sprehodov je imelo priložnost srečati sosede, spoznati podrobnosti o prostoru v katerem živijo, ter se pogovoriti o svojih zamislih in predstavah o soseski. Med sprehodi pa so se oblikovale tudi konkretne pobude kako narediti mesta in soseske prijaznejše za pešačenje.
V Škofji Loki, kjer se je sprehoda udeležil tudi župan mag. Miha Ješe, so udeleženci dali pobudo za nov park v Kapucinskem predmestju in zanj dobili županovo podporo. V Celju so udeleženci izpostavili pomen zanimivih dejavnosti za pešcem prijazno središče mesta. V Kamniku, kjer se je sprehajalcem pridružil podžupan Damjan Hribar, so se posvetili degradiranim območjem ob Kamniški Bistrici. Idrijski udeleženci so opozorili na slabo stanje tradicionalnih rudarskih hiš in neizkoriščenost starih rudniških objektov. V Piranu so udeleženci nočnega sprehoda predlagali osvetlitev bližnjice med Ulico svobode in Rozmanovo ulico ter ponovno vzpostavitev pločnika od obzidja do zapornice na Ulici IX. korpusa. Ključni pobudi, ki sta se porodili med sprehodom v Kopru sta ohranitev površine ob Tomosu za skupen park, ter prenova ene od stanovanjskih enot v naselju Olmo.V Kranjski gori pa so udeleženci predlagali širši pločnik in ureditev prehodov za pešce na Borovški ulici od hotela Prisank do smučišč.
Ideja Jane’s Walk prihaja iz Toronta, kjer so bili prvi sprehodi organizirani leta 2007. Od 2009 naprej sprehode gosti tudi vedno več mest izven meja Kanade, leta 2011 smo jih prvič organizirali v Sloveniji, leta 2012 pa se je urbanih sprehodov udeležilo skoraj 20.000 ljudi v 85 mestih in 17 državah. Več o letošnjih urbanih sprehodih lahko poiščite na tej povezavi.
Naslovna foto: IPoP (CC BY-NC 4.0)